Tenismena care poate câștiga două trofee la Australian Open, după ce și-a anunțat retragerea

Joi, 25 Ianuarie 2024, ora 13:29
2343 citiri

Taiwaneza Su-Wei Hsieh a făcut un anunț trist pe rețelele de socializare chiar în prima zi din 2024. În vârstă de 38 de ani, ea a decis să joace ultimul turneu de simplu la Australian Open.

Su-Wei Hsieh a precizat însă că se va concentra exclusiv pe turneele de dublu.

Astfel, la Melbourne, taiwaneza a fost eliminată în primul tur al calificărilor probei de simplu, de jucătoarea Anna Bondar, scor 7-6, 6-4, acesta fiind ultimul său meci oficial la individual.

Retrasă din activitate la simplu, Su-Wei Hsieh a reușit performanța de a se califica în finale la ambele probe de dublu la care s-a înscris (dublu feminin și dublu mixt).

Joi, în pereche cu belgianca Elise Mertens, Hsieh s-a impus în semifinala de la dublu feminin, 7-5, 1-6, 6-3, cu perechea Storm Hunter - Katerina Siniakova.

Hsieh era deja calificată în finala probei de dublu mixt, alături de polonezul Jan Zielinski, cei doi urmând să joace pentru trofeu cu Desirae Krawczyk și Neal Skupski.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
Surpriză în finală. Echipa care a învins campioana și a cucerit primul titlu din istorie
CSO Voluntari 2005 a câştigat în premieră titlul de campioană naţională la volei feminin, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Volei Alba-Blaj, cu 3-1 (19-25, 25-22, 25-19,...