Victorie mare pentru Irina Begu la Madrid. Românca s-a calificat în optimile de finală

Sambata, 29 Aprilie 2023, ora 14:28
6541 citiri
Irina Begu e in optimi la Madrid FOTO facebook

Irina Begu, locul 35 WTA şi cap de serie 31, s-a calificat, sâmbătă, în optimile de finală la turneul de categorie WTA 1000 Mutua Madrid Open.

Begu a trecut în turul trei de americanca Shelby Rogers (38 WTA şi favorită 33), scor 7-5, 6-2.

În setul al doilea, la scorul de 4-2 pentru Begu, meciul a fost întrerupt pentru aproximativ 20 de minute din cauza ploii.

Meciul a durat o oră şi 51 de minute.

În turul precedent, Shelby Rogers o eliminase pe Ana Bogdan.

În optimi, Begu va evolua contra învingătoarei din meciul dintre rusoaica Liudmila Samsonova, locul 18 mondial şi favorită 14, şi letona Jelena Ostapenko, locul 22 WTA şi cap de serie 19.

Premiul pentru accederea în optimi este de 84.900 euro şi 120 puncte WTA.

Jaqueline Cristian își continuă seria fantastică. Ce performanță a realizat la WTA Madrid
După sfertul de finală jucat la Charleston și după ce a pus umărul la calificarea miraculoasă a României la turneul final BJK Cup, în dauna Ucrainei (3-2, de la 0-2), tenismena Jaqueline...
Ce-a avut de spus Rafael Nadal după ce a ”executat” un puști de 16 ani la ATP Madrid
Tenismanul spaniol Rafael Nadal a explicat, joi, la Madrid, că după tot ce a trăit la Roland Garros vrea să fie competitiv şi nu să participe ''indiferent cum'' la turneul parizian de Mare...