Surpriză mare la Mondialele de biatlon: ce națională a câștigat aurul și pe ce loc a terminat Rommânia

Duminica, 18 Februarie 2024, ora 12:34
3600 citiri
Naționala Suediei a luat aurul

Echipa Suediei a câştigat surprinzător sâmbătă proba de ştafetă masculină din cadrul Campionatelor Mondiale de biatlon de la Nove Mesto (Cehia), devansând marea favorită, Norvegia, în timp ce România s-a clasat pe locul 15.

Anunţaţi ca mari favoriţi după ce au obţinut trei titluri în probele individuale, norvegienii au ratat ocazia de a-i oferi un al 20-lea aur mondial lui Johannes Boe, ceea ce i-ar fi permis acestuia să egaleze recordul gloriosului său compatriot Ole Einar Bjoerndalen, notează AFP.

Echipa Suediei, în componenţa Viktor Brandt, Jesper Nelin, Martin Ponsiluoma, Sebastian Samuelsson, nu a avut nicio greşeală la tir, fiind cronometrată în 1:16:22.6. Suedia a fost urmată la 11.8 de Norvegia (Sturla Holm Laegreid, Tarjei Boe, Johannes Boe, Vestle Sjaastad Christiansen) şi la 12.8 secunde de Franţa (Eric Perrot, Fabien Claude, Emilien Jacquelin, Quentin Fillon Maillet).

Echipa României, alcătuită din Dmitrii Shamaev, George Colţea, George Buta, Raul Flore, a sosit la 4:29.5 de cea a Suediei.

Franţa, care tot sâmbătă s-a impus în proba feminină de ştafetă, este pe primul loc în clasamentul pe medalii

(10, dintre care 5 de aur), în faţa Norvegiei (12, dintre care 3 de aur).

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Echipa de fotbal FCSB a întâlnit formaţia Farul Constanţa, sâmbătă, pe Arena Naţională, într-o partidă care a pus capăt luptei pentru titlu în Superliga. Cu 46 de puncte în...
A treia medalie pentru România la Campionatul European. Bilanțul după prima zi de finale
Echipajul de 8 plus 1 masculin al României, format din Mihăiță Țigănescu, Ciprian Tudosă, Florin Arteni, Mugurel Semciuc, Constantin Adam, Sergiu Bejan, Ștefan, Berariu. Florin Lehaci,...