Naționala României revine în elita Europei. Calificare superbă în sferturi

Joi, 11 Ianuarie 2024, ora 21:17
2310 citiri
România va juca în sferturi la Europeanul de polo

Naţionala masculină de polo a României a învins joi, la Dubrovnik, reprezentativa Georgiei, scor 18-11, în faza play-off a Campionatului European şi s-a calificat în sferturile de finală. Adversară va fi Spania, vineri, de la ora 17.30.

Scorul pe reprize a fost 5-1, 5-3, 3-2, 5-5, după un meci în care România a condus de la un capăt la altul.

În grupa D, tricolorii au obţinut rezultatele 12-8 cu Olanda, 13-5 cu Slovenia şi 8-7 cu Slovacia. Astfel, au încheiat pe primul loc, cu 9 puncte, şi au jucat în play-off.

Tot joi, în faza play-off, Grecia-Olanda 15-10, iar Grecia va evolua în sferturi cu Croaţia. În celelalte două dispute din sferturi se întâlnesc Italia – Muntenegru şi Ungaria – Serbia. Toate meciurile vor avea loc vineri.

Urmează semifinalele, în 14 ianuarie, şi finalele pentru medalii, în 16 ianuarie.

Campioana europeană din 2024 va obţine şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris.

La ediţia CE din 2022, România s-a clasat pe locul 10.

Calificarea în sferturi la ediţia din acest an a CE le aduce tricolorilor şi biletul pentru Campionatul Mondial, din 2-18 februarie, de la Doha. Trei echipe de la CE2024 obţin calificarea la CM, iar din sferturile care se joacă vineri cinci reprezentative sunt calificate anterior – Spania şi Italia (Cupa Mondială 2023), Ungaria, Grecia, Serbia (CM 2023).

Curg medaliile pentru România la Europeanul de canotaj, după o nouă cursă uimitoare
Florin Arteni și Florin Lehaci au adus României medalia de argint în finala probei de dublu rame masculin, la Campionatele Europene de canotaj de la Szeged (Ungaria). La puțin timp după ce...
Victorie impresionantă a României în Ungaria. A doua medalie de aur pentru delegația tricoloră
Canotoarele Ioana Vrânceanu și Roxana Anghel au cucerit duminică, 28 aprilie, a doua medalie de aur pentru România la Campionatele Europene de canotaj de la Szeged (Ungaria). În proba de...