CFR Cluj face un mare pas spre play-off dupa victoria cu Targu Mures

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Vineri, 17 Februarie 2017, ora 21:52
5927 citiri

CFR Cluj a facut un mare pas spre calificarea in play-off dupa ce a invins pe teren propriu suferinda ASA Targu Mures.

"Feroviarii" sau impus cu scorul de 2-0 si, cu doua etape ramane pana la finalul sezonului regular, par ca s-au desprins de Astra, Dinamo si FC Botosani, asigurandu-si pozitia a cincea a clasamentului.

Prima faza importanta a jocului din Gruia a aparut in minutul 11, atunci cand arbitrul de centru a refuzat un penalti CFR-ului, mutand un fault comis asupra lui Omrani in afara suprafetei de pedeapsa.

Chiar daca a fost echipa mai buna, CFR nu a reusit sa marcheze pana la pauza si se parea ca ASA-ul putea realiza o mica surpriza la Cluj.

In debutul partii secunde, Batfoi a ratat o ocazie incredibila, singur cu portarul clujenilor in careul de 6 metri el "reusind" sa trimita pe langa poarta.

Dupa aceasta sansa uriasa, trupa lui Miriuta a deschis scorul prin nou intratul pe teren Sorsa, acesta deviind superb un sut al lui Rus.

Zece minute mai tarziu, Paun a fost lansat bine in careul advers, l-a intors frumos pe Rouglas, dupa care a "intepat" balonul dintre doi ani, acesta intrand in poarta.

Dupa aceasta victorie, CFR Cluj ajunge la 37 de puncte, cu cinci peste Dinamo si Astra, "ros-albii" avand un meci in minus, iar campioana doua.

CFR Cluj - ASA Targu Mures 2-0

A marcat: Sorsa '57, Paun '68

ECHIPELE DE START

CFR Cluj: Minca - Lopes, Larie, Muresan, Camora - Rus, Deac - Paun, Omrani, Nouvier - Bud.

Rezerve: Marc, Peteleu, Horj, Gomelt, Sirbu, Sorsa, Ruiz

ASA Tg.Mures: Pap - Velayos, Rougalas, M. Constantin, Mendy - Muresan - Balgiu, Ferfelea - Nicolita, Ciolacu - Batfoi.

Rezerve: Moga, Bucur, Dica, Petris, Candrea, Schieb, Rus

Strada surpată la Slănic s-a construit peste o mină. Ciolacu: ”Ce vreţi să fac? Să ştiu unde s-au făcut drumurile peste mine?”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a afirmat, întrebat despre situaţia de la Slănic, Prahova, unde o stradă s-a surpat, formându-se un crater de doi metri, că a fost făcut un drum peste o mină....
Ciolacu anunță că implementarea salariului minim european va începe de la 1 iulie: ”Am dat și ordonanța”
Şeful Guvernului Marcel Ciolacu a precizat că mecanismul de implementare a salariului minim european va începe de la 1 iulie. El a amintit că, în acest sens, a fost emisă ordonanţa....
#CFR Cluj Targu Mures LIVE, #Liga 1 meciuri Liga 1, #Liga 1 rezultate , #meciuri