Barcelona striveste Bayern Munchen in semifinalele Ligii Campionilor

Miercuri, 06 Mai 2015, ora 23:37
24418 citiri

FC Barcelona a castigat cu 3-0 intalnirea cu Bayern Munchen din prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor, dupa o dubla a lui Lionel Messi si o reusita a lui Neymar.

Confruntarea de pe Camp Nou a inceput ca din tun, ambele echipe aratand o agresivitate pozitiva ce a sporit intensitatea jocului.

Meciul a avut un ritm bun, ambele echipe dorind sa puna stapanire pe mijlocul terenului. Barcelona a avut un plus in startul meciului, insa Suarez si Neymar nu au reusit sa marcheze.

Mai intai, in minutul 12, Neuer s-a remarcat la un sut al lui Suarez, pentru ca trei minute mai tarziu Rafinha sa salveze un gol ca si facut la reluarea lui Neymar.

Atacurile catalanilor l-au fortat pe Guardiola sa schimbe sistemul de joc, insa chiar si asa Barcelona putea intra in avantaj la pauza, numai ca Dani Alves a ratat si el singur cu Neuer, in minutul 39.

In partea secunda, jocul a fost ceva mai echilibrat, Bayern reusind sa se apere la distanta de poarta lui Neuer, insa geniul lui Leo Messi a iesit din nou la iveala pe final.

Argentinianul a decis meciul cu doua goluri in doar trei minute, primul cu un sut din afara careului, iar al doilea cu o executie superba, dupa ce l-a umilit pe Boateng.

In prelungiri, Bayern s-a aruncat in atac, insa si acest lucru a costat-o, intrucat Neymar a facut 3-0 in minutul 90+4, dupa o faza de contraatac.

Barcelona a castigat astfel cu 3-0 si are prima sansa la calificarea in finala Ligii Campionilor.

Returul este programat martea viitoare, de la ora 21:45, la Munchen.

BARCELONA - BAYERN MUNCHEN 3-0

90+5 - Final de meci!

90+4 - GOL BARCELONA! Neymar scapa pe contraatac singur cu portarul, ramane calm si inscrie fara emotii!

90 - Patru minute suplimentare.

89 - Bartra intra in locul lui Mascherano.

87 - Rafinha Alcantara intra in locul lui Iniesta.

82 - Xavi intra in locul lui Rakitici.

80 - GOL BARCELONA! Messi ia o actiune pe cont propriu si inscrie cu un sut superb pe langa Neuer!

79 - Goetze intra in locul lui Muller.

77 - GOL BARCELONA! Messi inscrie cu un sut din marginea careului la coltul scurt!

77 - Barcelona cere penalti dupa o cadere a lui Neymar, jocul continua!

72 - Ter Stegen suteaza din afara careului, mingea e deviata si ajunge la Ter Stegen.

69 - Neymar vede si el cartonasul galben.

67 - Pique vede cartonasul galben.

64 - Neymar primeste bine in partea stanga, incearca sa caute vinclul, dar suteaza peste poarta.

57 - Bernat vede cartonasul galben.

53 - Bayern face un pressing foarte bun si pastreaza posesia in startul partii secunde.

47 - Xabi Alonso suteaza din lovitura libera de la 20 de metri, mingea se duce in zid.

47 - Dani Alves vede cartonasul galben.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

39 - Ce ocazie!!! Iniesta da o pasa peste apararea adversa, Dani Alves ramane singur in fata portii, dar nu reuseste sa-l invinga pe Neuer!

36 - Messi suteaza slab din marginea careului in bratele lui Neuer.

35 - Xabi Alonso vede cartonasul galben.

30 - Alcantara trimite cu capul din sase metri, putin peste.

27 - Suarez reia cu capul peste poarta dupa o lovitura de la colt.

26 - Alba centreaza periculos, Boateng are o interventie salvatoare.

21 - Messi patrunde superb in careu, insa centrarea sa este imprecisa.

18 - Centrare excelenta in careul catalanilor, dar Lewandowski reia defectuos din doar sapte metri cu toata poarta in fata!

15 - Ce ocazie! Suarez centreaza perfect in fata portii, Neymar trimite, dar Rafinha salveaza un gol ca si facut!

12 - Ce ocazie!!! Suarez scapa singur cu portarul, dar Neuer apara incredibil.

10 - Ritm extrem de alert in startul meciului, se joaca de la o poarta la alta.

4 - Suarez cade in careu dupa un duel cu Boateng. Jocul continua, decizie corecta.

1 - A inceput meciul!

Info: Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1

BARCELONA: Ter Stegen - Alves, Pique, Mascherano, Alba - Busquets, Rakitic, Iniesta - Messi, Suarez, Neymar

Rezerve: Bravo, Bartra, driano, Vermaelen, Xavi, Rafinha, Pedro

BAYERN: Neuer - Rafinha, Boateng, Benatia, Bernat - Lahm - Xabi Alonso, Thiago, Schweinsteiger, Muller - Lewandowski.

Rezerve: Reina, Dante, Javi Martinez, Gaudino, Gotze, Weiser, Pizarro

Pep Guardiola revine pentru prima data in postura de adversar pe Camp Nou, dupa ce a pregatit gruparea catalana intre 2008 si 2012.

Cele doua formatii s-au intalnit ultima data in semifinalele Ligii Campionilor, editia 2012/2013, cand Bayern s-a impus la Barcelona cu 3-0, iar la Munchen cu 4-0.

Robben, Ribery si Alaba sunt marile pierderi ale bavarezilor pentru aceasta intalnire.

Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
Clotilde Armand ironizează PSD-ul după ce i-a cerut demisia: "Mai stau, să vă scot din minţi că nu mai puteţi fura"
Trimisă în judecată pentru folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane, Clotilde Armand, primarărița Sectorului 1 a declarat răspicat că nu va demisiona, aşa cum i-au cerut...
#Barcelona Bayern, #Barcelona Bayern live, #Barcelona Bayern direct, #Barcelona Bayern televizare , #rezultate Champions League