Cine e fotbalista care și-a scos tricoul în finala Campionatului European FOTO

Luni, 01 August 2022, ora 10:16
12839 citiri
Chloe Kelly a marcat golul victoriei

Anglia a cucerit, în premieră, titlul de campioană europeană la fotbal feminin, învingând cu scorul de 2-1 după prelungiri formaţia Germaniei, duminică pe stadionul Wembley din Londra, în faţa a 87.192 de spectatori, un record pentru această competiţie (la masculin şi feminin).

Englezoaicele au deschis scorul prin Ella Tone (62), însă Germania a restabilit egalitatea prin Linda Magull (79). Gazdele au marcat golul victoriei în a doua repriză de prelungiri a finalei, prin Chloe Kelly (110).

Eroina Angliei, legitimată la Manchester City, a început meciul din postura de rezervă, fiind introdusă în joc în minutul 64.

În vârstă de 24 de ani, Chloe s-a apucat de fotbal încă din fragedă copilărie, jucându-se cu mingea alături de cei cinci frați ai săi.

Super-performanță pentru boxul românesc. Cine e pugilista care va lupta pentru aur
Lăcrămioara Perijoc s-a calificat, joi, în finala categoriei 54 kg a Campionatelor Europene de box de la Belgrad. Lăcrămioara Perijoc a învins-o în semifinale, cu decizie unanimă, pe...
Flotila românească a dat drumul la ”motoare”. Performanță majoră în prima zi la Europene
România a calificat direct în finalele pentru medalii şase echipaje din cele 13 cu care participă la Campionatele Europene de canotaj de la Szeged (Ungaria), în urma curselor de joi. La...