CM 2010: Franta, invinsa clar de Mexic

Joi, 17 Iunie 2010, ora 23:22
5791 citiri

Franta lui Domenech si-a incheiat socotelile cu Mondialul din Africa de Sud, dupa ce a fost invinsa clar de Mexic, scor 0-2.

Prima repriza a intalnirii de la Polokwane a oferit putine faze interesante de poarta, cea mai mare ocazie fiind trecuta in contul mexicanilor, care au ratat prin Franco, in minutul 12.

Franta a avut o prestatie modesta, reusind cu greu sa se apropie de poarta lui Perez, evolutie care a persistat si in cea de-a doua jumatate a partidei.

Mexicanii au deschis scorul in minutul 64, cand Hernandez, plecat la limita ofsaidului, a reusit sa treaca de Lloris pentru a inscrie cu poarta goala.

Aflati in avantaj pe tabela, elevii lui Javier Aguirre s-au aparat sus, punand mari probleme ofensivei elevilor lui Domenech, care nu au avut nicio ocazie mare de-a lungul partidei.

Soarta meciului a fost pecetluita in minutul 77, Cuauhtemoc Blanco inscriind dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Barrera.

Dezolati, francezii nu si-au venit in fire nici dupa primirea celui de-al doilea gol si vor privi la televizor fazele eliminatorii ale Campionatului Mondial.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Franta - Mexic, contand pentru Grupa A a Campionatului Mondial din Africa de Sud.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Final de meci! Franta pierde cu Mexic si se pregateste de "derbiul" cu Africa de Sud!

Min.88 Valbuena suteaza mult peste poarta lui Perez.

Min.83 Mexicanii zburda pe teren si balonul ajunge la Hernandez, care suteaza in bratele lui Lloris.

Min.80 Dezolare totala pe chipurile francezilor. Se pare ca blestemul irlandez i-a ajuns din urma pe "cocosii" lui Domenech.

Min.77 Blanco executa impecabil si Mexicul conduce cu 2-0!

Min.76 Abidal il faulteaza in careu pe Barrera si arbitrul acorda penalti.

Min.75 Blanco centreaza in diagonala, dar Dos Santos nu mai ajunge balonul.

Min.71 Atacurile francezilor sunt de cele mai multe ori inofensive.

Min.69 Mexicanii se apara sus, fiind decisi sa obtina toate cele trei puncte.

Min.68 Valbuena intra in locul lui Gavou.

Min.66 Lovitura libera pentru Franta: Ribery executa pe poarta, dar Perez retine fara probleme.

Min.64 GOOOL Mexic! Hernandez pleaca dintr-o pozitie aflata la limita ofsaidului, trece de Lloris si inscrie cu poarta goala!

Min.62 Marquez suteaza, dar balonul poposeste in bratele lui Lloris.

Min.61 Blanco intra in locul lui Franco.

Min.56 Lovitura libera pentru Mexic: Torado centreaza slab si balonul iese in afara terenului.

Min.54 Ribery suteaza din unghi si scoate un corner.

Min.54 Hernandez intra in locul lui Juarez.

Min.53 Malouda suteaza tare din marginea careului, iar Perez respinge in corner.

Min.51 Franco reia pe spate cu capul, dar mingea trece alaturi.

Min.48 Moreno primeste si el galben pentru o intrare la acelasi Malouda.

Min.47 Juarez este avertizat pentru o intrare nesportiva la Malouda.

Min.46 Gignac intra in locul lui Anelka.

Min.46 Incepe repriza secunda!

---------------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza!

Min.45 Toulalan primeste galben pentru un fault comis asupra lui Franco

Min.44 Anelka suteaza slab si mingea este retinuta de Perez.

Min.40 Dos Santos suteaza, dar balonul trece la un metru de poarta lui Lloris.

Min.38 Lovitura libera pentru Franta: Ribery suteaza in zid.

Min.33 Lloris iese neinspirat si Barrera reia pericuos cu capul pe langa poarta.

Min.32 Vela este inlocuit cu Barrera.

Min.30 Vela se resimte dupa un duel cu Toulalan.

Min.28 Salcido trece usor de Gallas si suteaza, dar Lloris respinge de la coltul scurt.

Min.25 Toulalan ii trimite lui Malouda, dar ultimul rateaza preluarea.

Min.23 Cei 20.000 de mexicani din tribune fluiera fiecare actiune a francezilor.

Min.21 Lovitura libera pentru mexicani: Dos Santos trage in zid.

Min.19 Salcido suteaza din afara careului, dar rateaza poarta.

Min.17 Lloris degajeaza lung spre Malouda, dar francezul nu poate prelua, iar balonul iese afara.

Min.12 Ocazie mare pentru Mexic, sutul lui Franco trecand putin peste transversala.

Min.10 Francezii ataca in valuri, dar nu reusesc sa se impuna decisiv in careul mexicanilor.

Min.9 Vela patrunde pe flancul stang, dar sutul sau trece peste poarta.