CM 2014: Brazilia debuteaza cu victorie

Vineri, 13 Iunie 2014, ora 00:53
17060 citiri

Brazilia a invins greu Croatia, scor 3-1, in primul meci de la Cupa Mondiala, disputat joi seara la Sao Paulo.

Mari favoriti la castigarea turneului, sud-americanii s-au chinuit serios, insa, cu reprezentativa antrenata de Niko Kovac.

Dupa o ceremonia de start care a durat doar o jumatate de ora si care nu i-a impresionat pe microbisti, Brazilia si Croatia au dat startul Cupei Mondiale 2014.

Cu acelasi "11" care a castigat anul trecut Cupa Confederatiilor, Brazilia a pus stapanire pe minge, dar croatii s-au aratat din start periculosi.

Dupa doua ocazii ale lui Kovacic, respectiv Olic, europenii au deschis scorul in minutul 11, cand Olic a centrat din partea stanga, iar Marcelo a reluat nefericit in propria poarta.

Avantajul croatilor a durat insa mai putin de 20 de minute. In minutul 29, Neymar l-a invins pe Pletikosa cu un sut excelent plasat de la marginea careului. La pauza s-a intrat la egalitate, rezultat care s-a pastrat si o buna parte din repriza secunda.

A venit insa minutul 71 si decizia controversata a centralului japonez Yuichi Nishimura. Acesta a dictat, foarte usor, lovitura de la 11 metri la un duel in careu intre Fred si Lovren, iar Neymar a transformat penaltiul cu mare emotii.

Croatii au iesit la jos si au incercat sa obtina un egal, insa brazilienii au fost cei care au punctat. In prelungiri, Oscar a punctat pentru 3-1 cu un sut superb de la vreo 20 de metri.

Brazilia debuteaza cu victorie, una insa mult mai muncita decat probabil se asteptau suporterii.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, meciul de deschidere de la Cupa Mondiala 2014, dintre reprezentativa gazda, Brazilia, si Croatia.

Desfasurarea partidei:

min.90+4 - FINALUL INTALNIRII

min.90+1 - GOOOL BRAZILIA!!! Pe contraatac, Oscar marcheaza un gol superb, cu spitul de la 18 metri!!!

min.90 - Patru minute de prelungire pentru a doua repriza.

min.90 - Julio Cesar intervine bine la un sut al lui Perisic.

min.88 - Corluka reia cu capul pe langa poarta sud-americanilor.

min.88 - Ultima schimbare la brazilieni: iese autorul celor doua goluri ale Braziliei, Neymar, intra Ramires.

min.87 - Luiz Gustavo vede un cartonas galben, dupa un fault dur la Modric.

min.86 - Modric trage de la distanta, Julio Cesar se intinde si respinge.

min.86 - Croatii nu se dau batuti si ataca, insa David Luiz face un meci urias.

min.85 - Srna aluneca si iroseste o buna oportunitate de a egala situatia pe tabela de marcaj.

min.83 - Croatii marcheaza, dar golul e anulat pentru ca Olic l-a faultat in saritura pe Julio Cesar.

min.78 - Niko Kovac muta din nou: iese Jelavic, intra Rebic.

min.76 - Oscar centreaza din dreapta, David Luiz plonjeaza si reia cu capul din 5 metri, dar mult pe langa poarta.

min.72 - David Luiz are o noua interventie buna, de aceasta data la o centrare a lui Perisic.

min.71 - GOOOL BRAZILIA!!! Executa Neymar si inscrie cu multe emotii!!!

min.69 - PENALTI PENTRU BRAZILIA! Fred cade in careu dupa un duel cu Lovren si arbitrul dicteaza, foarte usor, lovitura de la 11 metri.

min.68 - Inca o modificare la brazilieni: iese Hulk, intra jucatorul lui Mircea Lucescu de la Sahtior, Bernard.

min.67 - Dintr-o lovitura libera de la 30 de metri, Dani Alves trimite peste poarta.

min.65 - Corluka vede un cartonas galben dupa o intrare dura la Neymar.

min.63 - Muta si Scolari la Brazilia: iese Paulinho, intra Hernanes.

min.61 - Prima schimbare la croati: iese Kovacic, intra Brozovic.

min.59 - Olic centreaza pentru Jelavic, dar David Luiz intercepteaza si respinge. O mica disputa intre cei doi atacanti croati.

min.57 - Olic cere penalti dupa ce e impiedicat de Dani Alves sa ajunga la o minge, dar arbitrul lasa jocul sa continue.

min.55 - Perisic trimite mult peste poarta aparata de Julio Cesar.

min.50 - Corluka e atent si respinge o centrare a lui Hulk.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Vom avea doua minute de prelungiri in aceasta prima repriza.

min.45 - Neymar e blocat in ultimul moment de aparatorii croati, dupa o actiune frumoasa a starului sud-american.

min.42 - Neymar trimite in zid dintr-o lovitura libera de la 20 de metri.

min.40 - Brazilienii ataca prin acelasi Paulinho, dar Vrsaljko e la post si respinge.

min.37 - Modric intervine excelent si respinge din fata lui Paulinho.

min.29 - GOOOL BRAZILIA!!! Neymar il invinge pe Pletikosa cu un sut de la 20 de metri, mingea atingand si bara inainte de a intrat in poarta!!!

min.29 - Julio Cesar prinde o minge trimisa cu capul de Jelavic.

min.27 - Neymar il loveste pe Modric si primeste cartonasul galben.

min.22 - Ocazie incredibila pentru sud-americani! Mai intai, Fred nu ajunge la o centrare a lui Neymar, pentru ca apoi Pletikosa sa scoata sutul lui Oscar.

min.20 - Paulinho patrunde bine in careul croat, suteaza, dar pe directia lui Pletikosa, care respinge fara probleme.

min.14 - Neymar nu ajunge la o centrare periculoasa a lui Oscar.

min.11 - GOOOL CROATIA!!! Marcelo inscrie in propria poarta la o centrare din partea stanga a lui Olic!!!

min.7 - Ocazie uriasa pentru croati! Din 10 metri, Olici trimite cu capul putin pe langa poarta lui Julio Cesar.

min.6 - Pletikosa retine o minge trimisa cu capul de David Luiz.

min.3 - David Luiz intervine bine la o centrare a lui Olic.

min.1 - Kovacic trimite putin pe langa poarta brazilienilor.

ora 23:02 - STARTUL MECIULUI SI AL CUPEI MONDIALE DIN 2014

INFO: Stadionul din Sao Paulo e arhiplin. Aproape 60.000 de suporteri brazilieni fac o atmosfera fantastica.

ora 22:55 - Echipele au iesit de la cabine, iar acum se intoneaza cele doua imnuri.

INFO: Brazilia n-a pierdut niciodata primul meci jucat la Cupa Mondiala.

ora 22:28 - Cele doua echipe sunt la incalzire.

Brazilia: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Paulinho, Luiz Gustavo - Hulk, Oscar, Neymar - Fred

Croatia: Pletikosa - Srna, Corluka, Lovren, Vrsaljko - Modric, Rakitic - Perisic, Kovacic, Olic - Jelavic

ora 21:42 - Ceremonia sta sa se inchida. In curand isi vor face aparitia pe teren jucatorii, care au ajuns deja la stadion.

ora 21:37 - Pitbull, Jennifer Lopez si brazilianca Claudia Leitte canta imnul oficial al competitiei.

ora 21:35 - Coregrafie impresionanta a brazilienilor. Un tanar paralizat a reusit gratie unui exoschelet sa loveasca mingea cu piciorul.

ora 21:15 - Ceremonia de deschidere a inceput. Brazilienii pun in scena o coregrafie in care se mizeaza pe un joc de culoare, prin care scot in evidenta diverse obiceiuri ale tarii organizatoare.

INFO: Partida are loc pe stadionul Corinthians din Sao Paulo, care are aproape 60.000 de locuri.

INFO: La TV, intalnirea poate fi urmarita in direct pe TVR 1.

INFO: Cele doua echipe fac parte din Grupa A, acolo unde se mai afla Mexic si Camerun.

INFO: Brazilia si Croatia s-au mai intalnit doar de doua ori in istorie: in 2005, intr-un amical, scor a fost egal, scor 1-1, iar in 2006, la Cupa Mondiala, sud-americanii s-au impus cu 1-0.

INFO: Inaintea partidei va avea loc o festivitate de deschidere, care va dura 25 de minute si in cadrul carei va fi cantat imnul oficial al competitiei, pe care il puteti viziona mai jos:

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

ECHIPELE:

BRAZILIA: Julio Cesar - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Paulinho, Luiz Gustavo - Hulk, Oscar, Neymar - Fred;

Antrenor: Luiz Felipe Scolari.

CROATIA: Pletikosa - Srna, Corluka, Lovren, Vrsaljko - Kovacic, Modric - Rakitic, Olic, Perisic - Jelavic;

Antrenor: Niko Kovac.

Arbitru: Yuichi Nishimura (Japonia).

Frustrarea românilor, cu privire la admiterea cu granițele terestre în Schengen. Rațiunile care ar fi fost la baza blocajului
Aproape două treimi dintre români cred că țara noastră a îndeplinit toate criteriile pentru admiterea cu granițele terestre în Schengen. Ei sunt de părere că unele state europene...
Ciolacu susține reforma bugetară și regionalizarea teritorială: ”Să nu mai existe decalaje ca între Timişoara şi Bacău”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat joi, 25 aprilie, la Timişoara, că regionalizarea teritorială şi reforma bugetară trebuie făcute, după o analiză şi un studiu exact în fiecare judeţ....
#Brazilia victorie Croatia, #Brazilia invinge Croatia, #rezultat Brazilia Croatia, #LIVE Brazilia Croatia, #Brazilia Croatia in direct CM2014 , #meciuri Cupa Mondiala