CSM Lugoj, calificare spectaculoasă în finala unei cupe europene

Miercuri, 01 Martie 2023, ora 20:23
1549 citiri
CSM Lugoj va juca finala Challenge Cup

Echipa de volei feminin CSM Lugoj a învins miercuri, pe teren propriu, formaţia sârbă Jedinstvo Stara Pazova, scor 3-0, în manşa retur din semifinalele Challenge Cup şi va juca în premieră finala competiţiei.

Scorul pe seturi a fost 25-16, 25-16, 25-23.

În tur, formaţia sârbă s-a impus cu scorul de 3-2, pe seturi 25-21, 21-25, 17-25, 25-16, 15-8, însă per total la seturi câştigate CSM Lugoj are avantaj şi se califică în finala Challenge Cup.

În acest sezon, CSM Lugoj a eliminat echipele Asterix Avo Beveren în sferturi (3-2 şi 3-1), respectiv pe Kairos Ponta Delgada, în optimi (dublu 3-0).

Rapid Bucureşti nu a trecut însă de faza optimilor, cu AJM FC Porto (2-3 şi 3-2, plus set de aur), formaţia portugheză fiind eliminată ulterior în sferturi de Jedinstvo.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
Surpriză în finală. Echipa care a învins campioana și a cucerit primul titlu din istorie
CSO Voluntari 2005 a câştigat în premieră titlul de campioană naţională la volei feminin, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Volei Alba-Blaj, cu 3-1 (19-25, 25-22, 25-19,...