Surpriză în prima semifinală din Cupa Spaniei. Cu cine ar putea juca în finală echipa lui Horațiu Moldovan

Miercuri, 28 Februarie 2024, ora 17:17
2223 citiri
Horațiu Moldovan a fost rezervă FOTO facebook Atletico de Madrid

Echipa spaniolă Mallorca a învins marţi, în deplasare, scor 5-4 la lovituri de departajare, formaţia Real Sociedad, şi s-a calificat în finala competiţiei. În prima manşă scorul a fost 0-0, iar în retur, după 120 de minute, a fost 1-1.

Gazdele de la Real Sociedad au ratat un penalti pe Reale Arena, chiar în ultimele minute ale primei reprize, prin Brais Mendez, în minutul 45+1, portarul Greif reuşind să respingă. Imediat după pauză, Gonzalez a deschis scorul pentru Mallorca, în minutul 50, însă Oyarzabal a egalat în minutul 71 şi a trimis meciul în prelungiri. Cum în cele două reprize de prelungiri nu s-a marcat, meciul s-a decis la lovituri de departajare. Oyarzabal a ratat de la gazde, chiar prima lovitură de la 11 metri, apărată de Greif, în timp ce Mallorca a marcat prin Muriqi, Morlanes, Mascarell, Radonjic şi Darder.

Mallorca s-a calificat în finala Cupei Spaniei, unde va înfrunta pe învingătoarea din a doua semifinală, dintre Atletico Madrid (echipa lui Horațiu Moldovan), şi Athletic Bilbao. În prima manşă, Bilbao s-a impus la Madrid cu 1-0.

Horațiu Moldovan, din nou în Liga Campionilor. Victorie de aur pentru Atletico
Echipa Atletico Madrid a dispus sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-1, de formaţia Athletic Bilbao, în etapa a 33-a din La Liga. Madrilenii au deschis scorul prin Rodrigo de Paul, în...
S-a găsit rivalul lui Horațiu Moldovan la EURO. Îl poate înlocui pe portarul lui Atletico
În meciul Sepsi-FCSB, scor 2-2, Ștefan Târnovanu, portarul roș-albaștrilor, a greșit la golul secund al lui Sepsi. Viorel Moldovan, fost internațional român, a admis că pentru el...