David Popovici, spre a doua medalie de aur la Europeanul de la Otopeni. Ora de start a finalei de miercuri și unde se vede cursa

Miercuri, 06 Iulie 2022, ora 10:25
3028 citiri
David Popovici

Înotătorul David Popovici (17 ani) poate câștiga miercuri a doua sa medalie de aur, prima la individual, la Campionatele Europene de juniori de la Otopeni.

După ce marți a câștigat titlul europena cu ștafeta României de 4*100 metri liber, David Popovici va concura miercuri în finala probei de 200 de metri liber, în care a devenit recent campion mondial de seniori.

Finala e programată de la ora 17.07, în Bazinul Olimpic de la Otopeni, și e transmisă în direct la TVR 1.

David Popovici a fost programat marți în a doua semifinală a probei de 200 m liber pe care a şi câştigat-o cu timpul de 1 minut 47 de secunde şi 93 de sutimi.

Pe locul secund s-a clasat maghiarul Daniel Meszaros (cu timpul 1:49.82), urmat de un alt reprezentant al Ungariei, Attila Kovacs (1:50.27).

David Popovici a avut al doilea timp al semifinalelor, după italianul Lorenzo Galossi (1:47.73).

David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...