David Popovici înoată pentru aur la Europene. Cum s-a descurcat românul în proba favorită și când are loc semifinala

Vineri, 05 Noiembrie 2021, ora 09:36
3999 citiri
David Popovici

Înotătorul David Popovici (17 ani) s-a calificat în semifinale la 200 m liber, la Campionatele Europene de nataţie în bazin scurt de la Kazan.

După pățania de la 400 de metri liber, probă în care a pierdut finala pentru că s-a oprit inexplicabil în timpul cursei, David Popovici s-a înscris la startul cursei favorite, cea de 200 de metri liber, în care a ieșit pe locul 4 la Olimpiada de la Tokyo.

Românul a concurat în ultima din cele 5 serii, terminând pe locul al treilea, cu 1:43.43. Per total, Popovici deține a șasea performanță a seriilor, la 66 de sutimi de lider.

Ca urmare, David Popovici a obținut calificarea în semifinalele de vineri după-amiază, în jurul orei 18.00, un alt român, Vlad Stancu aflându-se în poziția de rezervă, cu timpul 1:46.59.

David Popovici, cu gândul la JO 2024: ”Un aur olimpic nu m-ar face mai fericit”
David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de înot pentru seniori, tineret şi juniori de la Otopeni, dar principalul...