Românul care merge mai departe în Liga Campionilor. Farul, eliminată rușinos. Rezultatele de marți

Miercuri, 19 Iulie 2023, ora 10:16
2261 citiri
Deian Sorescu

Echipa poloneză Rakow Czestochowa, unde evoluează şi românul Deian Sorescu, s-a calificat marţi în turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor, după ce a învins în dublă manşă pe Flora Tallinn.

Polonezii de la Rakow au venit la Tallinn cu un avantaj de un singur gol obţinut în meciul tur, dar, după o primă repriză încheiată 0-0, a rezolvat partida în repriza secundă. Zwolinski a reuşit o dublă, în minutele 47 şi 59, iar Papanikolaou a stabilit scorul final, în minutul 85. Deian Sorescu a intrat pe teren în minutul 79.

Într-un alt meci, echipa din Bosnia, Zrinjski a învins la lovituri de departajare formaţia armeană FC Urartu, iar armenii vor înfrunta pe Farul Constanţa în turul doi preliminar al Conference League.

Rezultate înregistrate marţi, în manşa a doua a primului tur preliminar din Liga Campionilor:

Maccabi Haifa (Israel) – Hamrun Spartans (Malta) 2-1 (6-1 la general)

Flora Tallinn (Estonia) – Rakow (Polonia) 0-3 (0-4 la general)

Struga (Macedonia) – Zalgiris Vilnius (Lituania) 1-2 (1-2 la general)

Sheriff Tiraspol (Moldova) – Farul Constanţa 3-0 (3-1 la general)

TNS (Ţara Galilor) – Hacken (Suedia) 0-2 (la general 1-5)

BATE Borisov (Belarus) – Partizani Tirana (Albania) 2-0 (la general 3-1)

Zrinjski (Bosnia) – FC Urartu (Armenia) 2-3 (la general 3-3). Zrinjski s-a calificat mai departe la lovituri de departajare: 4-3.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
O arbitră din România la semifinala Ligii Campionilor, cu Ovidiu Hațegan în camera VAR
O brigadă din România va conduce returul uneia dintre semifinalele UEFA Women’s Champions League, informează FRF. Iuliana Demetrescu se va afla la centru la partida Chelsea – Barcelona,...