Dinamo - Oțelul, meci incendiar pe "Arcul de Triumf". Furiosul Dorinel a înjurat arbitrul și a fost eliminat

Duminica, 18 Februarie 2024, ora 22:10
3934 citiri
Dinamo a câștigat cu 3-1

Echipa Dinamo Bucureşti a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 3-1, formaţia gălăţeană Oţelul, în etapa a 26-a din Superligă.

Dinamo a reuşit să deschidă scorul încă din minutul 3, prin Dennis Politic, iar gălăţenii au egalat dintr-un penalty controversat dictat de arbitrul Andrei Moroiţă. A transformat Alexandru Pop, în minutul 17, dar Hakim Abdallah a oferit o nouă pasă de gol în minutul 34 şi Gnahore a adus în avantaj gazdele. În minutul 78 arbitrul a dictat penalty pentru Dinamo, iar Hakim Abdallah a transformat pentru 3-1 scor final.

Dinamo a urcat pe poziţia a 15-a, cu 22 de puncte, în timp ce Oţelul are 31 de puncte şi este pe locul 11.

Dorinel Munteanu a fost eliminat în minutul 75, după ce l-a înjurat pe arbitrul asistent Andrei Constantinescu. Acesta i-a făcut semn centralului, care i-a acordat imediat cartonașul roșu lui Dorinel Munteanu.

DINAMO: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Gnahore, Pavicic (N. Roşu 82), Amzăr (Borduşanu 42) – Milanov (Ilic 83), Hakim Abdallah (Goncalo Gregorio 82), Politic (Dani Iglesias 53). ANTRENOR: Zeljko Kopic

OŢELUL: R. Stoian – Zhelev (Rusevic 46), J. Cisse, Lovric, Miguel Silva – Cisotti (Zivulic 46), Lameira, Samuel Teles (G. Cârjan 70) – Maciel (Adăscăliţei 56), A. Pop, Bodişteanu (A. Rus 46). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Amzăr 28 / A. Rus 66, Adăscăliţei 72, Dorinel Munteanu 75

Cartonaş roşu: Dorinel Munteanu (Oţelul Galaţi) min. 75

Arbitri: Andrei Moroiţă - Andrei Constantinescu, Ionel Valentin Dumitru - Claudiu Marcu

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Valentin Avram

Observator: Irina Mîrţ

Jucătorii dinamoviști, atacați de suporteri. Și Mircea Lucescu a pus tunurile pe fotbaliști: "Nu fac nimic!"
Formaţia Dinamo a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Voluntari, într-un meci din etapa a şaptea a play-out-ului Superligii. Au marcat Gnahore ’35 pentru gazde şi...
Dinamo, meci crucial pentru salvarea de la retrogradare: cum s-a încheiat partida cu Voluntari