Final dramatic în Superliga României. Cum s-a terminat meciul Oțelul - Voluntari

Vineri, 25 August 2023, ora 20:40
2894 citiri
Dorinel Munteanu antreneaza Otelul FOTO facebook

Oţelul Galaţi a încheiat vineri la egalitate, pe teren propriu, scor 2-2, meciul disputat în compania formaţiei FC Voluntari, în meciul de debut al etapei a şaptea din Superligă. Ilfovenii au egalat în numai trei minute.

La Galaţi gazdele au deschis scorul din penalti în minutul 27, după ce Paz l-a faultat pe Cisotti în careu şi acesta a executat tot el, transformând pentru 1-0. În minutul 41 Alexandru Pop, golgeterul Oţelului, a înscris, majorând scorul la 2-0 pentru gazde. Repriza secundă a curs fără evenimente până în minutul 77, când Adăscăliţei a luftat la o minge simplă, păcălindu-l pe portarul Stoian, iar Dumiter a profitat de cadou şi a redus din diferenţă. După numai trei minute, ilfovenii au egalat printr-un jucător aflat la debut în Superligă, Andreas Niţă. Acesta a primit de la Dumiter şi l-a învins fără probleme pe Stoian. Acesta a fost şi scorul final, iar FC Voluntari are 10 puncte şi ocupă locul 5, în timp ce Oţelul a ajuns la al şaselea meci egal în şapte etape şi, cu 6 puncte, se află pe locul 12.

OŢELUL GALAŢI: R. Stoian - Adascăliţei, Yabre, Lovric, Zhelev - Cisotti, A. Lopez (Zivulic 90+2), Teles (Jardan 90) - R. Tănasă (Bodişteanu 81), Al. Pop (G. Cârjan 81), Maciel. ANTRENOR: Dorinel Munteanu

FC VOLUNTARI: Vâlceanu - R. Boboc, Ricardinho, Matricardi, C. Paz, Aliji (M. Răduţ 46) - Sigurjonsson (Dumiter 46), Crepulja (Cocian 74), V. Raţă (D. Florea 46) - Nemec, D. Andrei (A. Niţă 74). ANTRENOR: Ilie Poenaru

Cartonaşe galbene: A. Lopez 78 / Aliji 14, V. Raţă 30, M. Răduţ 75, C. Paz 88

Arbitri: Horaţiu Feşnic – Alexandru Cerei, Doru Lucaciu – Claudiu Marcu

Arbitri VAR: Sorin Costreie – Alexandru Filip

Observator: Sorin Boca

Ce spune antrenorul lui Dinamo înaintea meciului crucial cu FC Voluntari
Antrenorul echipei de fotbal Dinamo Bucureşti, Zeljko Kopic, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că partida cu FC Voluntari, din etapa a 7-a a play-out-ului Superligii, este una...
Primele două echipe care s-au salvat matematic de la retrogradare, după UTA - Oțelul
Echipa UTA Arad a învins joi, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Oţelul Galaţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. După o primă repriză în care Oţelul a avut un gol anulat...
#dorinel munteanu, #otelul, #final, #Voluntari, #dramatic, #egal , #stiri fotbal