Cum s-a terminat derbyul Moldovei, dintre Oțelul și Poli Iași

Sambata, 16 Martie 2024, ora 19:39
2270 citiri
Dorinel Munteanu FOTO TelekomSport.ro

Echipa Oţelul Galaţi s-a impus la limită sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-0, în faţa formaţiei Poli Iaşi, în prima etapă a play-out-ului Superligii.

Gălăţenii au deschis scorul în minutul 23, când Zivulic a pasat perfect peste mijlocaşii adverşi, Maciel a preluat şi a făcut o cursă până în careu, unde l-a lobat uşor pe Lung jr şi gălăţenii conduceau cu 1-0. Acesta a fost şi scorul finală al partidei de la Galaţi. Oţelul a ajuns momentan pe locul secund în play-out, cu 20 de puncte, tot atâtea câte au Hermannstadt şi UTA Arad. Poli Iaşi e pe locul 6, cu 17 puncte.

OŢELUL: E. Pap - Adăscăliţei, Yabre, J. Cisse, Zhelev - Cisotti, Zivulic, Lameira (S. Teles 89) – Maciel (Malle 89), Al. Pop (Rusevic 68), Bodişteanu (R. Tănasă 80). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

POLI IAŞI: Lung Jr - Todoroski, Fl. Ilie, Samayoa, Stefanovic – Bordeianu (S. Buţ 76), Marchioni – L. Mihai (Saghiri 58), A. Roman, Harrison (Bettaieb 68) – Kabran (Allanzinho 76). ANTRENOR: Leo Grozavu

Cartonaşe galbene: Cisotti 45+2, Adăscăliţei 75 / L. Mihai 17, S. Buş 90+6

Arbitri: Iulian Călin - Adrian Popescu, Romică Bîrdeş - Ionela Peşu

Primele două echipe care s-au salvat matematic de la retrogradare, după UTA - Oțelul
Echipa UTA Arad a învins joi, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Oţelul Galaţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. După o primă repriză în care Oţelul a avut un gol anulat...
Meciul U Cluj - Poli Iași a aprins și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării. Clasamentul cu trei etape înainte de final
Formaţia Universitatea Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii. Golul a fost marcat de D....