"Air" Haaland, fără milă: cum s-a terminat derby-ul dintre Manchester United și Manchester City

Duminica, 29 Octombrie 2023, ora 19:35
3269 citiri
Haaland FOTO facebook

Echipa engleză Manchester City a câştigat duminică, în deplasare, derbiul cu Manchester United, impunându-se cu scorul de 3-0, în etapa a zecea din Premier League. Erling Haaland a reuşit o dublă.

Manchester City a dominat meciul de pe Old Trafford şi a deschis scorul dintr-un penalti transformat de Haaland, în minutul 26. Imediat după pauză, Bernardo Silva a centrat perfect pentru lovitura de cap a lui Erling Haaland, care l-a învins din nou pe portarul Onana. Phil Foden a închis tabela în minutul 80, din pasa lui Haaland, şi City s-a impus cu 3-0. Haaland conduce în clasamentul golgeterilor, cu 11 reuşite, iar echipa lui Guardiola este pe locul 3, cu 24 de puncte, la egalitate de puncte cu Arsenal – ocupanta locului secund şi cu două puncte mai puţin decât liderul Tottenham.

Manchester United are 15 puncte şi se află pe locul 8 în clasament.

Rezultate înregistrate duminică, în etapa a 10-a din Premier League:

West Ham United – Everton 0-1 (Calvert-Lewin 51);

Aston Villa – Luton Town 3-1 (McGinn 17, M. Diaby 49, Lockyer 62 autogol / E. Martinez 83 autogol);

Brighton – Fulham 1-1 (E. Ferguson 26 / Palhinha 65);

FC Liverpool – Nottingham Forest 3-0 (D. Jota 31, D. Nunez 35, Salah 77);

Manchester United – Manchester City 0-3 (Haaland 26 penalti, 49, Foden 80).

Pierdere grea pentru Manchester City în lupta pentru titlu. Ce meci important va rata vedeta Haaland
Manchester City, campioana en-titre a Angliei, nu se va putea baza pe vedeta Erling Haaland în meciul de joi cu Brighton, din Premier League, a anunţat miercuri antrenorul Pep Guardiola, scrie...
Manchester City, victorie mare în lupta pentru titlu în Premier League
Echipa engleză Manchester City a învins joi seara, în deplasare, scor 4-0, formaţia Brighton, în ultimul meci al etapei a 34-a din Premier League. „Cetăţenii” lui Guardiola nu au...
#Erling Haaland, #manchester city, #manchester united, #Phil Foden, #premier league, #guardiola , #Premier League