Eșec pentru doi sportivi români la Campionatele Europene de Înot

Marti, 05 Decembrie 2023, ora 19:16
12317 citiri
Andrei Anghel FOTO facebook

Înotătorii români Denis-Laurean Popescu şi Andrei-Mircea Anghel au ratat calificarea în finala probei de 50 m liber, marţi, la Campionatele Europene în bazin scurt (25 metri) de la Otopeni.

Anghel, al cincilea în serii, a fost înregistrat în semifinale cu al 10-lea timp, 23 sec 49/100, identic cu cel de dimineaţă, urmând să fie a doua rezervă în finală.

Popescu, al patrulea în serii (23 sec 36/100), a fost al 12-lea în semifinale, cu timpul de 23 sec 61/100.

Primele medalii acordate la Otopeni au fost în proba de 400 m mixt feminin, aurul fiind câştigat de britanica Abbie Wood, în 4 min 27 sec 45/100. Argintul a fost cucerit de conaţionala Freya Colbert, 4 min 29 sec 04/100, iar bronzul a revenit irlandezei Ellen Walshie, în 4 min 29 sec 64/100.

La 400 m liber masculin s-a impus irlandezul Daniel Wiffen, în 3 min 35 sec 47/100, argintul a fost obţinut de lituanianul Danas Rapsys, în 3 min 37 sec 80/100, podiumul fiind completat de belgianul Lucas Henveaux, 3 min 37 sec 91/100.

România participă la Europene cu un lot de 21 sportivi (7 fete şi 14 băieţi), selecţionaţi în baza formei arătate la Campionatele Naţionale în bazin scurt din perioada 9-12 noiembrie, desfăşurate tot la Otopeni.

La precedenta ediţie a Europenelor în bazin scurt, care a avut loc la Kazan (Rusia), în 2021, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber, iar Robert Glinţă a obţinut un argint la 100 m spate şi un bronz la 50 m spate. La Mondialele în bazin scurt din 2022 de la Melbourne, Popovici a cucerit argintul la 200 m liber.

Sportiva din România care a câștigat a cincea oară Liga Campionilor. Cum s-a descurcat în finală, contra unei conaționale
Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a câştiga pentru a cincea oară în carieră Liga Campionilor europeni şi pentru a treia oară consecutiv cu formaţia poloneză KTS Enea...
Surpriză în finală. Echipa care a învins campioana și a cucerit primul titlu din istorie
CSO Voluntari 2005 a câştigat în premieră titlul de campioană naţională la volei feminin, după ce a învins-o pe deţinătoarea titlului, CSM Volei Alba-Blaj, cu 3-1 (19-25, 25-22, 25-19,...
#esc, #campionatul european inot, #sportivi romani, #finala, #ratare , #stiri din sport