Luni, la sediul UEFA de la Nyon, a avut loc tragerea la sorti a meciurilor din 16-imile de finala ale Europa League.
Chiar daca nu mai avem echipe romanesti in competitie, sunt inca romani, jucatori sau antrenori, care au sanse mari sa mearga destul de departe.
Ciprian Tatarusanu si Fiorentina vor avea o "dubla" extrem de dificila contra englezilor de la Tottenham, Radu Stefan si Lazio vor fi nevoiti sa treaca de Galatasaray, Sahtiorul lui Mircea Lucescu va da peste nemtii de la Schalke, iar Vlad Chiriches si Napoli vor intalni pe Villareal.
In ceea ce priveste cele mai interesante dispute din aceasta faza a competitiei, capul de afis il reprezinta duelul dintre Borussia Dortmund si FC Porto, insa nu putem trece cu vederea partidele "granzilor" din Premier League, Manchester United si Liverpool.
Tragerea la sorti a saisprezecimilor de finala din Europa League a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti programul complet al partidelor:
14:31 - Se incheie tragerea la sorti.
PROGRAMUL MECIURILOR DIN 16-IMI
Valencia - Rapid Viena
Fiorentina - Tottenham
Borussia Dortmund - FC Porto
Fenerbahce - Lokomotiv Moscova
Anderlecht - Olympiacos
Midtjylland - Manchester United
Augsburg - Liverpool
Sparta Praga - FC Krasnodar
Galatasaray - Lazio
FC Sion - SC Braga
Sahtior Donetk - Schalke 04
Marseille - Bilbao
FC Sevilla - Molde
Sporting Lisabona - Leverkusen
Villareal - Napoli
Saint Etienne - FC Basel
14:14 - Incepe tragerea la sorti!
14:10 - Sunt prezentate regulile tragerii la sorti.
14:04 - Sunt prezentate cele 32 de echipe calificare in 16-imi.
14:00 - Incepe tragerea la sorti.
Echipele calificate in aceasta faza a competitiei au fost impartite in doua urne valorice, capi de serie fiind formatiile care au castigat grupele, precum si cele mai bune patru cluburi venite din Liga Campionilor.
URNA 1 (capi de serie): Molde (Norvegia), Liverpool (Anglia), Krasnodar (Rusia), Napoli (Italia), Rapid Viena (Austria), Braga (Portugalia), Lazio (Italia), Lokomotiv Mosova (Rusia), Basel (Elvetia), Tottenham Hotspur (Anglia), Schalke (Germania), Athletic Bilbao (Spania), Porto (Portugalia), Olympiacos (Grecia), Manchester United (Anglia), Bayer Leverkusen (Germania)
URNA 2: Fenerbahce (Turcia), Sion (Elvetia), Borussia Dortmund (Germania), Midtjylland (Danemarca), Villarreal (Spania), Marseille (Franta), St-Etienne (Franta), Sporting Lisabona (Portugalia), Fiorentina (Italia), Anderlecht (Belgia), Sparta Praga (Cehia), Augsburg (Germania), Sevilla (Spania), Valencia (Spania), Galatasaray (Turcia), Sahtior Donetk (Ucraina)
Nu se pot intalni echipele care au evoluat in aceeasi grupa, dar nici cele din Rusia cu cele din Ucraina.
Meciurile din aceasta faza se vor disputa in data de 18 februarie - turul si in 25 februarie - returul.
M.D.