Farul Constanța redevine lider în Superliga după victoria cu Universitatea Craiova. Cum se prezintă clasamentul

Luni, 06 Februarie 2023, ora 22:04
2754 citiri
Farul Constanța. Foto: Facebook / Farul Constanța

Echipa Farul Constanţa a învins luni, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia CS Universitatea Craiova, după un meci contând pentru etapa a 24-a din Superligă. Farul este lider în campionat.

Scorul a fost deschis repede la Ovidiu, de către gazde, care au marcat prin tânărul de 17 ani, Adrian Mazilu, aflat la primul său gol în prima ligă. Acelaşi Mazilu a mai ratat de două ori, în minutele 13 şi 24, iar în minutul 33 Arlauskis a provocat un penalti ciudat, intrând pur şi simplu în M. Popescu. Arbitrul Andrei Chivulete a dictat lovitură de pedeapsă după o scurtă consultare a VAR, iar Larie a transformat-o în minutul 34.

În repriza secundă Farul a pierdut din turaţie, oltenii au redus din diferenţă prin Nistor, din pasa lui Işfan (min. 58), însă oaspeţii nu au avut forţa de a egala situaţia pe tabelă şi Farul s-a impus cu 2-1, devenind lider în clasament, cu 51 de puncte.

FARUL: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - Artean, T. Băluţă (Doukoure 78), Grameni (Casap 62) - Ad. Mazilu (I. Cojocaru 62), L. Munteanu (Sali 46), V. Morar (Criciuma 62). ANTRENOR: Gheorghe Hagi

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: Arlauskis – Martic (Ndong 46), V. Găman (Mateiu 46), Raul Silva, Vătăjelu - Al. Creţu (Koljic 73), Screciu, Nistor - Işfan (Roguljic 73), Rivaldinho (Markovic 46), A. Ivan. ANTRENOR: Eugen Neagoe

Cartonaşe galbene: Larie 78 / R. Silva 52, Mateiu 61

Arbitri: Andrei Chivulete - Sebastian Gheorghe, Andrei Constantinescu – Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Romică Bîrdeş

Observator: Irina Mîrţ

Farul este lider, cu 51 de puncte, urmată de CFR Cluj, cu 50 de puncte, şi de Rapid, cu 45 de puncte. Pe locul 4 este FCSB, cu 44 de puncte, iar pe 5 Universitatea Craiova, cu 41 de puncte.

Echipele din România şi-au aflat adversarele din turul doi preliminar al Conference League. CFR Cluj merge în Belarus
Echipele din România şi-au aflat miercuri, 19 iunie, adversarele din turul doi preliminar al Conference League, în urma tragerii la sorţi care a avut loc la Nyon. Astfel, FCSB, dacă va...
Nepotul lui Balaci a fost dat afară de la Universitatea Craiova: "Scriu aceste cuvinte cu lacrimi în ochi"
Antrenorul Constantin Gâlcă și-a făcut planurile pentru următorul sezon la Universitatea Craiova și a decis să nu îl includă în lot pe Atanas Trică, băiatul Lorenei Balaci și nepotul...
0
  1. România - Belgia, la Euro 2024. Cu un egal nu putem scăpa calificarea. Echipa probabilă și unde se vede la TV LIVETEXT, de la 22.00
  2. Formula 1: Verstappen, întrecut "la mustață" la Barcelona. Cum arată clasamentul calificărilor
  3. Ce meci între Georgia și Cehia: gruzinii au ratat o ocazie monumentală la ultima fază
  4. UEFA a făcut anunțul: rezultatul din România - Belgia care ne califică matematic în optimi
  5. Probleme mari pentru Sabalenka înainte de Wimbledon. Ce s-a întâmplat la WTA Berlin
  6. Noi imagini de senzație din Koln, înainte de România - Belgia. Urmează Parada Fanilor VIDEO
  7. Invazie românească la Köln: fanii au cântat imnul și au dansat pe Ciuleandra VIDEO
  8. Mobilizare masivă: în ce locuri publice poate fi urmărit meciul România - Belgia, de la EURO 2024, în marile orașe ale țării
  9. "Un fotbal de rahat": Franța și Olanda, criticate pentru jocul "zgârcit" pe care l-au propus
  10. Nuntă romantică în Hawaii: campionii mondiali și olimpici s-au căsătorit într-un decor de vis