FC Barcelona, chinuită de o echipă din liga a treia în Cupa Spaniei

Joi, 18 Ianuarie 2024, ora 22:44
1193 citiri
FC Barcelona s-a calificat în Cupa Spaniei

Echipa spaniolă FC Barcelona a învins joi, în deplasare, scor 3-1, formaţia Unionista Salamanca, în optimile Cupei Spaniei. Echipa lui Xavi s-a calificat în sferturile competiţiei.

La Salamanca, pe arena Campo de Futbol Reina Sofia, echipa locală Unionista, singura formaţie din liga a treia calificată în optimile Cupei Spaniei, a deschis scorul în minutul 31, prin Alvaro Gomez. Barcelona a egalat în minutul 45, prin Ferran Torres, care a profitat de naivităţile din defensiva gazdelor şi a marcat.

Catalanii au rezolvat problema echipei calificate în numai patru minute. Jules Kounde a adus în avantaj oaspeţii, cu un şut de la distanţă, în minutul 69, pentru ca în minutul 73 Alejandro Balde să stabilească rezultatul final, 3-1 pentru FC Barcelona, care s-a calificat astfel în sferturile de finală ale Cupei Spaniei.

Scrima românească a evitat o rușine de proporții. De aproape 100 de ani nu se mai întâmplase
Scrimera Mălina Călugăreanu s-a calificat sâmbătă la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce s-a impus în proba feminină de floretă, la Differdange. În Luxemburg, Mălina Călugăreanu...
Antrenorul celor de la FC Barcelona a făcut anunțul mult așteptat. Ce a discutat cu președintele
Antrenorul FC Barcelona Xavi este unul dintre personajele cele mai iubite de suporterii catalani având în vedere faptul că a fost jucător pe Camp Nou. Totuși, acesta fost la un pas să...