Titular la Barcelona la 16 ani și 38 de zile: cine e cel mai tânăr jucător din La Liga în acest secol

Duminica, 20 August 2023, ora 23:23
3538 citiri
Lamine Yamal

Echipa spaniolă FC Barcelona s-a impus duminică, pe teren propriu, scor 2-0, în faţa formaţiei Cadiz, în etapa a doua din La Liga. La Barcelona a jucat şi Lamine Yamal, cel mai tânăr jucător din La Liga în acest secol.

FC Barcelona a avut dificultăţi cu oaspeţii de la Cadiz, pe Camp Nou. Elevii lui Xavi au dominat, dar Cadiz s-a apărat fantastic, iar portarul Jeremias Ledesma a avut câteva intervenţii extraordinare. Primul gol al meciului a fost înscris de Pedri, în minutul 82. Sistemul VAR i-a anulat un gol lui Lewandowski, în minutul 89, apoi Cadiz a avut o acţiune periculoasă, însă Barcelona s-a impus cu 2-0 după ce Ferran Torres a înscris în minutul 90+4, şi va juca etapa viitoare cu Villarreal, în deplasare.

La Barcelona a debutat şi mijlocaşul ofensiv Lamine Yamal (16 ani și 38 de zile), cel mai tânăr jucător care a evoluat în La Liga în acest secol. El a fost titular și a jucat până în minutul 85. Este cel mai tânăr jucător care a intrat la Barcelona din postura de titular.

Într-un alt meci disputat duminică, în etapa a doua din La Liga, Girona a învins pe Getafe cu 3-0, prin golurile încrise de Herrera (min. 12) şi Stuani (min. 55 şi 65).

Antrenorul celor de la FC Barcelona a făcut anunțul mult așteptat. Ce a discutat cu președintele
Antrenorul FC Barcelona Xavi este unul dintre personajele cele mai iubite de suporterii catalani având în vedere faptul că a fost jucător pe Camp Nou. Totuși, acesta fost la un pas să...
Antrenorul FC Barcelona, aproape de demisie. Cum l-a convins președintele să rămână
Joan Laporta, președintele FC Barcelona a reușit să îl convingă pe Xavi să nu demisioneze. Rafa Yuste, vicepreședintele Barcelonei, a explicat exact cum au decurs discuțiile cu antrenorul...