FCSB a început returul cu un meci chinuitor cu FCU Craiova. Echipa lui Becali, în inferioritate numerică

Duminica, 12 Noiembrie 2023, ora 23:57
2739 citiri
FCSB, victorie cu FCU Craiova

Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia FCU Craiova, în etapa a 16-a din Superligă, prima a returului. Gazdele au jucat în inferioritate numerică timp de mai bine de 40 de minute.

FCSB a început tare meciul cu FCU Craiova şi a deschis scorul în minutul 9, prin Florinel Coman, din lovitură liberă. După numai două minute, Mascarenhas l-a faultat în careu pe Băluţă şi arbitrul Adrian Cojocaru a dictat penalti. A executat şi a transformat Olaru în minutul 12.

Meciul a luat o altă turnură în minutul 57, când Valentin Creţu a primit roşu direct pentru o intrare la Bahassa şi a fost eliminat. În minutul 65 Blănuţă a redus din diferenţă, cu o lovitură de cap, dar oltenii nu au avut forța să egaleze şi bucureştenii s-au impus cu 2-1.

FCSB are 34 de puncte şi este lider în clasament, iar FCU Craiova ocupă locul 14, cu 15 puncte.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Ngezana, Lixandru, Radunovic - Djokovic, Ad. Şut, Radaslavescu, Olaru (Dawa 84) - Al. Băluţă (Miculescu 90), Fl. Coman (Ov. Popescu 65). ANTRENOR: Elias Charalambous

FCU CRAIOVA: Gurău - R. Negru (Danny Henriques 46), Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Dr. Albu (Achim 60), Van Durmen – Sidibe (Baeten 71), A. Chiţu, Bahassa (Ibrahimi 71) - Blănuţă. ANTRENOR: Giovanni Costantino

Cartonaşe galbene: V. Creţu 44, Băluţă 90, Ov. Popescu 90+4, Radaslavescu 90+4

Cartonaş roşu: Valentin Creţu (FCSB) min. 57

Arbitri: Adrian Cojocaru - Imre-Laszlo Bucsi, Marius Badea - Lucian Rusandu

Arbitri VAR: Iulian Călin - Romică Bîrdeş

Observator: Irina Mîrţ

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Echipa de fotbal FCSB a întâlnit formaţia Farul Constanţa, sâmbătă, pe Arena Naţională, într-o partidă care a pus capăt luptei pentru titlu în Superliga. Cu 46 de puncte în...
FCU Craiova - U Cluj, rezultat dezastruos pentru Dinamo, care e din nou ”lanternă roșie”
Echipa FCU Craiova a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-2, formaţia Universitatea Cluj, în etapa a şaptea din play-out-ul Superligii. Clujenii au deschis scorul la Craiova, prin...