”Bomba” campionatului! Liderul FCSB, bătută clar acasă de o nou-promovată

Duminica, 03 Decembrie 2023, ora 23:13
6766 citiri
Oțelul a câștigat cu FCSB

Echipa Oţelul Galaţi, nou-promovată, a învins duminică seara, în deplasare, scor 2-0, liderul din Superligă, echipa FCSB, într-un meci din etapa a 18-a.

Gălăţenii au deschis scorul la Bucureşti în minutul 7 al meciului, când Lixandru s-a complicat în propriul careu, i-a pasat încet lui Ovidiu Popescu şi Samuel Teles a profitat, interceptând şi deschizând scorul. Gazdele au ripostat prin lovitura liberă a lui Florinel Coman, scoasă excelent de portarul Dur-Bozoancă. Portarul oaspeţilor a intervenit şi în minutul 43, la Miculescu, iar Ovidiu Popescu a trimis peste poartă în minutul 59. Oţelul a înscris al doilea gol în minutul 64, prin Cisotti.

FCSB este, în continuare, lider în clasament, cu 37 de puncte. Oţelul a câştigat al patrulea meci stagional, a ajuns la 23 de puncte şi se află pe locul 9.

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Lixandru (Dawa 46), Radunovic - Olaru, Şut (Djokovic 69), Ov. Popescu (Radaslavescu 66) – Miculescu (D. Rotariu 46), Compagno (M. Toma 90), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

OŢELUL GALAŢI: Dur Bozoancă - Zhelev, Yabre, Lovric, Miguel Silva – Cisotti (Jardan 85), A. Lopez (I. Neagu 34), Samuel Teles – Maciel (G. Cârjan 85), Al. Pop (Fatai 62), Bodişteanu (A. Rus 46). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Lixandru 8, Fl. Coman 58, Djokovic 90+2 / A. Lopez 19, Samuel Teles 61, Cisotti 68

Arbitri: Marcel Bîrsan – Vladimir Urzică, Adrian Popescu – Iuliana Demetrescu

Arbitri VAR: Rareş George Vidican - Ciprian Florin Danşa

Observator: Dan Berbecaru

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi
Echipa de fotbal FCSB a întâlnit formaţia Farul Constanţa, sâmbătă, pe Arena Naţională, într-o partidă care a pus capăt luptei pentru titlu în Superliga. Cu 46 de puncte în...
Primele două echipe care s-au salvat matematic de la retrogradare, după UTA - Oțelul
Echipa UTA Arad a învins joi, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Oţelul Galaţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. După o primă repriză în care Oţelul a avut un gol anulat...