FCSB, victorie mare pe terenul Universității Craiova! Oltenii au terminat meciul în genunchi și au încheiat conturile cu titlul

Duminica, 28 Ianuarie 2024, ora 22:10
3062 citiri
David Miculescu a închis tabela

Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, în deplasare, scor 3-0, formaţia Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a 23-a a Superligii.

Meciul a început cu un incident la tribuna a II-a, acolo unde un suporter al oltenilor s-a accidentat şi a fost nevoie de intervenţia ambulanţei. Pe teren, Târnovanu a intervenit în minutul 25 la şutul lui Mitriţă, iar Băluţă a trimis peste poarta gazdelor în minutul 36. Deschiderea scorului a venit dintr-un penalti acordat de Marcel Bîrsan, după sesizarea VAR, în prelungirile primei reprize. Zajkov a atins balonul cu mâna în propria suprafţă de pedeapsă şi Olaru a marcat cel de-al 14-lea său gol stagional, transformând penaltiul.

FCSB a majorat scorul în minutul 50, prin Florinel Coman, iar Miculescu a profitat de greşeala lui Bancu, din minutul 84, a recuperat balonul, a pătruns şi a şutat din afara careului, stabilind scorul fina. Echipa bucureşteană s-a impus cu 3-0, ajungând la 50 de puncte şi fiind lider detaşat în clasament. Universitatea Craiova este pe locul 5, cu 34 de puncte.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Maldonado, Zajkov (Raul Silva 79), Badelj (J. Markovic 46) - Soiri, Al. Creţu, Al. Mitriţă, Căpăţînă (Mekvabishvili 46), N. Bancu – Cîmpanu (Koljic 57), Baiaram (Danciu 46). ANTRENOR: Ivailo Petev

FCSB: Târnovanu – Pantea (V. Creţu 46), Dawa, Ngezana, Radunovic - Olaru, Ad. Şut, Lixandru (Baba Alhassan 69) - Al. Băluţă (Miculescu 83), Luis Phelipe (Oct. Popescu 46), Fl. Coman (Ov. Popescu 77). ANTRENOR: Elias Charalambous

Cartonaşe galbene: Badelj 1, Al. Mitriţă 5, N. Bancu 82 / Oct. Popescu 61, Olaru 72

Arbitri: Marcel Bîrsan - Vasile Marinescu, Marius Marica - Ionuţ Coza

Arbitri VAR: Cătălin Popa - Mircea Grigoriu

Observator: Teodora Albon

Universitatea Craiova a ieșit și matematic din lupta pentru titlu! FCSB poate sărbători sâmbătă
Echipa CFR Cluj a învins joi seara, în deplasare, scor 1-0, formaţia Universitatea Craiova, în ultimul meci al etapei a şasea din play-off-ul Superligii. La Craiova, într-un meci...
Pleacă vedeta FCSB după câștigarea titlului? Gigi Becali a dat verdictul
FCSB poate fi campioană la finalul acestui sezon având un avans considerabil față de rivale, din play-off mai fiind de disputat încă cinci etape. FCSB are 11 puncte avans față de locul 2....
#FCSB, #Universitatea Craiova, #Darius Olaru, #Florinel Coman FCSB, #david miculescu , #FCSB