Frână pentru FCSB pe teren propriu, cu Universitatea Cluj. Final de meci dramatic

Luni, 02 Octombrie 2023, ora 23:14
4255 citiri
FCSB a remizat cu Universitatea Cluj

Echipa bucureşteană FCSB a încheiat la egalitate luni seara, pe teren propriu, scor 2-2, cu formaţia U Cluj, în ultimul meci al etapei a 11-a din Superligă.

Pe Arena Naţională, Dawa a deschis scorul pentru gazde, după o fază la care Gorcea a respins înalt un balon trimis din corner de Florinel Coman, mingea a revenit în teren căzând pe bara transversală, apoi l-a lovit pe Ngezana şi Dawa a trimis-o în plasă cu o lovitură de cap.

Oaspeţii au egalat în minutul 26, prin Dan Nistor, dar bucureştenii au revenit la conducere prin golul înscris de Şut, după o lovitură liberă a lui Coman.

FCSB a mai ratat o ocazie uriaşă în minutul 57, prin Alexandru Băluţă, iar clujenii au egalat în minutul 88, prin Bogdan Mitrea.

S-a terminat 2-2, FCSB este pe primul loc, cu 26 de puncte, iar U Cluj are 12 puncte şi este pe 11.

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa (Lixandru 46), Radunovic - Ov. Popescu (Djokovic 46), Şut, D. Olaru - Al. Băluţă (Miculescu 73), Oct. Popescu (Compagno 46), Fl. Coman. ANTRENOR: Elias Charalambous

U CLUJ: Gorcea – Peteleu (V. Gheorghe 60), Masoero, B. Mitrea, Vătăjelu - Bic, Doukoure (I.Filip 82), Nistor, Chipciu – Popadiuc (D. Popa 60), F. Ilie (R. Silaghi 59). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Al. Băluţă 44, Ov. Popescu 45+1, Radunovic 69, Fl. Coman 90+2 / Peteleu 38, Vătăjelu 45+2, Masoero 78

Arbitri: Ionuţ Coza - Mihai Marica, Vladimir Urzică - Iulian Dima

Arbitri VAR: Ovidiu Haţegan - Florian Vişan

Observator: Augustus Constantin

FCSB a irosit o nouă șansă de a deveni campioană. Cum s-a terminat meciul cu Sepsi, cu Florinel Coman accidentat
Echipa bucureşteană FCSB a încheiat la egalitate miercuri seara, în deplasare, scor 2-2, cu formaţia Sepsi OSK, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii. Meciul de la Sf. Gheorghe a...
Meciul U Cluj - Poli Iași a aprins și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării. Clasamentul cu trei etape înainte de final
Formaţia Universitatea Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii. Golul a fost marcat de D....