Manchester City si-a aflat adversara din finala Ligii Campionilor. Cum s-a incheiat inclestarea dintre Chelsea si Real Madrid

de Teodor Serban
Miercuri, 05 Mai 2021, ora 23:54

Echipele Chelsea Londra si Real Madrid si-au disputat miercuri seara un loc in finala Ligii Campionilor, acolo unde era deja calificata formatia engleza Manchester City.

Confruntarea de pe "Stamford Bridge" a inceput de la scorul de 1-1 inregistrat in mansa tur, din Spania, in urma cu o saptamana. Partida a fost arbitrata de italianul Daniele Orsato.

Absolut meritat, Chelsea a obtinut victoria (2-0), goluri marcate de Werner si Mount, si implicit calificarea in ultimul act al Ligii Campionilor.

La 29 mai, la Istanbul, va fi o confruntare suta la suta englezeasca intre Chelsea si Manchester City.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Final de meci.

*Gol Chelsea in minutul 85. Mount inscrie dupa un contraatac.

*Inca o ocazie uriasa Chelsea, prin Kante in minutul 66.

*Chelsea rateaza desprinderea in minutul 47. Lovitura de cap al lui Havertz nimereste bara.

*1-0 Chelsea, in minutul 27. Havertz suteaza in bara, iar Werner inscrie cu poarta goala.

*Benzema are si el un sut periculos, in minutul 25.

*Real are primul sut pe poarta, in minutul 10.

*A inceput meciul.

*Echipele de start:

Chelsea: Mendy - Christensen, Thiago Silva, Rudiger - Azpilicueta, Jorginho, Kante, Chilwell - Mount, Werner, Havertz.

Real Madrid: Courtois - Nacho, Militao, Ramos, Mendy - Modric, Casemiro, Kroos - Vinicius, Hazard, Benzema.

In prima semifinala, Manchester City a trecut de PSG cu o dubla victorie, 2-1 in deplasare si 2-0 acasa.

Finala va avea loc la 29 mai, la Istanbul.