Argentina este noua campioană mondială! Meci nebun la Doha, decis la penaltyuri

Duminica, 18 Decembrie 2022, ora 19:48
29826 citiri
Franța - Argentina este finala Campionatului Mondial FOTO / Hepta

Argentina și Franța s-au duelat în ultimul act al competiției din Qatar. După ce a condus cu 2-0, Argentina s-a văzut egalată în ultimele minute.

Meciul a intrat în prelungiri, unde sud-americanii au făcut 3-2, dar au fost egalați, după ce Mbappe a reușit tripla. În minutul 120, Franța a ratat șansa victoriei prin Kolo Muani.

La penaltyuri au ratat Coman și Tchouameni, în vreme ce Argentina a marcat toate cele patru lovituri executate.

Argentina câștigă pentru a treia oară Cupa Mondială, după edițiile din 1978 și 1986.

Montiel GOOOOOOOL Argentina câștigă trofeul pentru a treia oară în istorie. A fost cea mai frumoasă finală din istoria Cupei Mondiale.

Franța bate prima. Mbappe GOL

FINAL. Campioana mondială va fi decisă la penalty-uri.

Nin.121 Kolo Muani ratează uluitor singur cu Martinez

Min.120 Intră Disasi în locul lui Kounde șiNDybala în locul lui Tagliafico

Min.119 Kolo Muani trece pe lângă 4-3, cu o deviere pe lângă

Min.116 Penalty pentru Franța, după un henț al lui Montiel. Mbappe GOOOOOOL 3-3, Francezul reușește tripla

Min.115 Iese Mac Allister, intră Pezzela

Galben pentru Paredes

Min.113 Iese Varane, intră Konate

Min.109 GOOOOOOOOOOOOOL Messi face 3-2, care face tot șapte goluri la fel ca Mbappe

Min.108 Lloris respinge șutul lui Messi

A început repriza secundă a prelungirilor

Min.105 Lautaro Martinez ratează de două ori la rând singur cu portarul

Min.102 Iese Rodrigo De Paul, intră Paredes, iese Alvarez intră Lautaro Martinez

Argentina rezistă tot mai greu

Min.95 Iese Rabiot, intră Fofana

Încep prelungirile. Iese Molina, intră Montiel, la Argentina.

FINAL. Vor fi prelungiri. Franța a revenit incredibil după minutul 80 și a relansat un meci care părea iremediabil pierdut.

Min.98 Acuna primește galben

Min 97 Lloris scoate de sub bară șutul lui Messi

Min.94 Ocazie uriață pentru Franța. Martinez respinge greu șutul lui Rabiot

Opt minute de prelungiri. Argentina nu mai contează în atac

Min.86 Thuram primește cartonaș galben pentru simulare la o fază la care Franța a cerut penalty

Min.82 2-2 GOOOOOL Mbappe cu un voleu din careu, după o pasă a lui Thuram. Faza a pornit de la o minge pe care Coman i-a furat-o lui Messi

Min.80 Penalty pentru Franța, după un fault al lui Otamendo la Kolo Muani. Execută Mbappe GOOOOOOL. 2-1. Mbappe îl egalează pe Messi în clasamentul golgheterilor.

Min.71 Ies Griezmann și Hernandez, intră Coman și Camavinga

Min.70 Primul șut spre poartă al Franței, expediat de Mbappe, trece mult peste poartă

Min.64 Iese Di Maria, intră Acuna

Min.60 Ocazie mare Messi, după un atac inițiat de Di Maria.

A început repriza a doua. Argentina tot în atac.

Argentina a dominat clar prima repriză. 3-0 șuturi pe poartă, 6-0 șuturi la poartă, 60-40 posesie, 2-0 cornere, 291-202 pase

Se termină prima repriză. Argentina conduce cu 2-0 și în acest moment este campioană mondială.

Min.45 + 7 Enzo Fernandez primește cartonaș galben

Prima repriză va fi prelungită cu șapte minute

Min.40 Deschamps schimbă doi atacanți. Ies Giroud și Dembele și intră Kolo Muani și Thuram

Min.37 GOOOOOOOOOL Argentina. Di Maria înscrie pe contraatac. Fază pe traseul Messi- Mac Allister- Di Maria 2-0

Min.34 Argentina e tot în atac. Franța pare departe de forța care o caracterizează și deocamdată se apără.

Min.27 Messi se lovește cap în cap cu Theo Hernandez. Emoții pentru argentinieni

Min.22 Di Maria e faultat în careu de Dembele. PENALTY. Execută Messi! GOOOOOOOOL 1-0, șut în stânga portarului. Argentina conduce pe tabela de marcaj. Messi a ajuns la al șaselea gol la acest Mondial și îl depășește pe Mbappe în clasamentul golgheterilor.

Min.19 Loviură liberă pentru Franța, de la 17 metri, mult lateral stânga. Execută Griezmann, reia Giroud cu capul peste poartă, dar face fault în atac.

Min.17 Di Maria trage mult peste poartă de la 14 metri, pe centru. Posibilitate bună pentru sud-americani.

Min.15. Argentina are superioritate în joc, dar fără nicio ocazie clară. Franța a intrat o singură dată în careul advers.

UPDATE Mac Allister are primul șut pe poartă, reținut de Lloris. Argentina rămâne în ofensivă și are și primul corner, rămas fără rezultat.

UPDATE A început meciul. Argentinienii fac o atmosferă incendiară în tribună!

UPDATE Schimbare de ultimă oră la Argentina. Fundașul stânga Acuna (Sevilla) a fost înlocuit cu Tagliafico (Lyon), din cauza unei probleme fizice. Tagliafico a început turneul final ca titular, dar după primul joc, contra Arabiei Saudite, a fost trecut pe banca de rezerve.

Se știu echipele de start. Nicio surpriză, față de ce era anunțat:

ARGENTINA (4-4-2): E. Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Acuna - Di Maria, De Paul, Enzo Fernandez, Mac Allister - Messi, J. Alvarez

SELECȚIONER: Lionel Scaloni

FRANȚA (4-3-3): Lloris - Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez - Griezmann, Tchouameni, Rabiot - Dembele, Giroud, Mbappe

SELECȚIONER: Didier Deschamps

Marea finală, transmisă în direct de TVR 1 și pe ziare.com, va fi arbitrată de polonezul Szymon Marciniak. Meciul va fi comentat pe TVR 1 de Emil Hossu Longin și Dragoș Bocanaciu.

Argentina a jucat în Qatar în grupa C (cu Polonia, Mexic şi Arabia Saudită), pe care a terminat-o pe primul loc, după care a trecut în optimi de Australia (scor 2-1), în sferturi de Ţările de Jos (scor 6-5 în urma loviturilor de departajare) şi de Croaţia în semifinale (scor 3-0).

Franţa a evoluat în grupa D, cu Australia, Tunisia şi Danemarca, şi a acces în optimi de pe primul loc. Francezii au trecut de Polonia în optimi (scor 3-1), de Anglia în sferturi (2-1) şi de Maroc în semifinale (2-0).

Messi și Mbappe au câte cinci goluri marcate la acest turneu final, iar Giroud și Alvarez, câte patru goluri. Dintre ei se va alege probabil și golgheterul competiției.

Argentinienii au în palmares două titluri de campioni mondiali, obţinute în 1978 şi 1986. În 1930, 1990 şi 2014, Argentina s-a clasat pe locul doi la CM. La ediţia din 2018, argentinienii nu au trecut de optimi, ei fiind învinşi atunci chiar de Franţa, cu scorul de 4-3.

Franţa este campioana mondială din 2018 şi a mai câştigat titlul mondial în 1998. În 2006, francezii s-au clasat la CM pe locul doi, iar în 1986 au fost pe locul trei, după ce la ediţia precedentă (1982), terminaseră pe patru.

Echipe probabile:

Argentina: Emiliano Martinez - Molina, Romero, Otamendi, Acuna - De Paul, Enzo Fernandez, Mac Allister - Di Maria, Messi, Alvarez

Franţa: Lloris - Kounde, Varane, Upamecano, Theo Hernandez - Tchouameni, Rabiot -Dembele, Griezmann, Mbappe - Giroud

Peste 60.000 de fani din Argentina, după unele estimări chiar 80.000, se află la Doha, sperând să asiste la meci. Stadionul are 88.000 de locuri. Francezii sunt mult mai puțin, maximum 10.000 de oameni.

Tchouameni (Franta) și Enzo Fernandez (Argentina) candidează pentru titlul de cel mai bun tânăr fotbalist de la Mondiale. În discuție au mai fost Gavi (Spania) și Belligham (Anglia).

Argentina și Franța s-au mai întâlnit de 12 ori de-a lungul istoriei, iar trei dintre meciuri au fost la ediții de Cupă Mondială.

La acest capitol, al jocurilor directe, Argentina are avantaj, cu șase victorii. Franța s-a impus de trei ori, în timp ce trei confruntări s-au încheiat la egalitate.

Franța - Argentina 0-0, într-un amical disputat pe 3 iunie 1965

Argentina - Franța 1-0, pe 15 iulie 1930, în faza grupelor Cupei Mondiale din 1930

Echipa lui Ianis Hagi, dezlănțuită într-un meci crucial. Ce-a făcut internaționalul român
Echipa Alaves, la care evoluează internaționalul român Ianis Hagi, a obținut o victorie crucială în lupta pentru evitarea retrogradării, în etapa a 33-a a campionatului Spaniei. Alaves,...
Eveniment exploziv, o monedă a devenit cea mai puternică din lume: A crescut cu 25% față de dolarul american
Crizele multiple anunțate de către Nouriel Roubini, cunoscutul economist din Statele Unite, au lovit lumea după ce războaiele din Ucraina și Israel, precum și blocarea traficului maritim din...
#Fran a, #Argentina, #finala Campionatului Mondial, #Qatar 2022, #totul despre finala, #22 editie, #date statistici, #meci , #Campionatul mondial 2022