Liga a doua: Oțelul pierde la Buzău și Dinamo visează la promovarea directă! Calculele înaintea ultimei etape

Marti, 16 Mai 2023, ora 21:54
3348 citiri
Echipa Gloria Buzău a învins marţi, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Oţelul Galaţi

Echipa Gloria Buzău a învins marţi, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Oţelul Galaţi, în ultimul meci al etapei a 9-a din play-off-ul Ligii 2.

În prima repriză, gălăţenii au încercat să pună presiune pe gazde, au jucat ofensiv, însă cei care au marcat au fost buzoienii. În minutul 38 Ariel Lopez a deschis scorul cu o lovitură de cap la cornerul executat de Dudu.

În minutul 45 gazdele au mai înscris un gol, prin Blejdea, dar acesta se afla în ofsaid şi arbitrul Viorel Flueran a anulat reuşita jucătorului Gloriei.

Victoria Gloriei Buzău o avantajează pe Dinamo Bucureşti, însă până la un punct. Înaintea ultimei etape din play-off-ul ligii secunde, Dinamo ocupă locul al treilea, cu 46 de puncte, şi ar promova direct dacă şi-ar păstra poziţia la finalul campionatului (pentru că CSA Steaua nu are drept de promovare). Oţelul Galaţi are tot 46 de puncte şi este pe locul 4, iar Gloria este pe locul 5, cu 42 de puncte.

Dacă Oțelul și Dinamo vor rămâne însă cu același număr de puncte și după ultima etapă (ambele înving, ambele fac egal sau ambele pierd), promovarea directă o va obține Oțelul, întrucât a strâns mai multe puncte pe parcursul sezonului regulat (primul criteriu de departjare).

În ultima etapă, Dinamo joacă la Iaşi, cu Poli; Gloria Buzău întâlneşte pe CSA Steaua, la Bucureşti, în timp ce Oţelul Galaţi va înfrunta, pe teren propriu, echipa Unirea Dej.

Clasament: 1.Poli Iași 57 de puncte (promovată), 2. CSA Steaua (49 de puncte, fără drept de promovare), 3. Dinamo 46 p, 4. Oțelul 46 p, 5. Gloria Buzău 42, 4. Unirea Dej 40

Jucătorii dinamoviști, atacați de suporteri. Și Mircea Lucescu a pus tunurile pe fotbaliști: "Nu fac nimic!"
Formaţia Dinamo a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa FC Voluntari, într-un meci din etapa a şaptea a play-out-ului Superligii. Au marcat Gnahore ’35 pentru gazde şi...
Dinamo, meci crucial pentru salvarea de la retrogradare: cum s-a încheiat partida cu Voluntari
#gloria buzau, #otelul, #Dinamo, #liga a doua, #calcule promovare , #stiri fotbal