Victorie la scor pentru Romania in primul meci de la Campionatul Mondial de handbal feminin

Sambata, 02 Decembrie 2017, ora 16:25
21142 citiri

Reprezentantiva Romaniei a debutat cu dreptul la Campionatul Mondial de handbal feminin ce se desfasoara in aceasta perioada in Germania.

"Tricolorele" pregatite de spaniolul Martin Ambros n-au avut nicio problema cu modesta nationala a Paraguayului, pe care au invins-o cu 29-17 (16-7).

La Trier, Romania a dominat partida de la un cap la altul si chiar si-a permis in repriza a doua sa experimenteze si sa nu tureze motoarele la maxim.

O victorie asteptata si de bun augur in vederea urmatoarelor meciuri din grupa.

Cea mai buna marcatoare a noastra a fost Cristina Florianu, cu cinci reusite. O urmeaza Aneta Udristoiu, cu 4 goluri, in timp ce Cristina Neagu, Ana Maria Popa si Crina Pintea au punctat de cate trei ori.

Totusi, cea mai buna marcatoare a partidei vine de la Paraguay, Sabrina Fiore reusind 7 goluri.

Pentru Romania urmeaza intalnirea cu Slovenia, programata duminica, tot de la ora 15:00.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, debutul nationalei feminine de handbal a Romaniei la Campionatul Mondial din Germania:

Romania - Paraguay 29-17

min.60 - Gol Romania si partida se termina aici.

min.57 - O noua combinatie pe axa Dedu - Popa se termina cu gol.

min.56 - Ana Maria Popa primeste de la Dedu si inscrie.

min.54 - Gol de la 7 metri marcat de Paraguay.

min.53 - Gol usor primit din partea nationalei sud-americane.

min.52 - Cristina Laslo patrunde pe centru si marcheaza.

min.50 - Trei goluri la rand marcate de Paraguay. Mai sunt doar 10 minute de joc si diferenta e de 10 goluri.

min.49 - Inca un gol pentru sud-americance, in timp ce Romania joaca in inferioritate numerica, dupa eliminarea Anei Maria Popa.

min.46 - Inscriu si jucatoarele din Paraguay.

min.45 - Gol superb reusit de Cristina Neagu

min.44 - Ana Maria Popa isi trece si ea numele pe tabela.

min.43 - Gol marcat de Aneta Udristoiu.

min.42 - TIME OUT solicitat de selectionerul din Paraguay.

min.42 - Melinda Geiger duce scorul la 22-11.

min.41 - Inscrie din nou Cristina Zamfir Florianu.

min.39 - Gol si pentru Paraguay.

min.37 - Cristina Florianu inscrie cel de-al 20-lea gol al Romaniei in aceasta partida.

min.36 - Valentina Ardean Elisei marcheaza din extrema dreapta.

min.35 - 3 goluri in 5 minute pentru nationala sud-americana. Raspunde insa Cristina Neagu, iar avantajul e de 8 goluri in favoarea noastra.

min.34 - Marcheaza si "tricolorele", prin Eliza Buceschi.

min.33 - Inca un gol pentru Paraguay.

min.32 - Primul gol al reprizei secunde le apartine sud-americancelor.

INCEPE REPRIZE SECUNDA

--------------------------------------

PAUZA: 16-7 in favoarea "tricolorelor" la sfarsitul primei reprize, una controlata cu usurinta si in totalitate de fetele noastre, care ar trebui sa obtina o victorie la scor.

min.30 - Ana Maria Berbece marcheaza in ultima secunda a primei reprize.

min.28 - Timea Tatar marcheaza din nou, cu o aruncare frumoasa de la 9 metri.

min.28 - Inca un gol si in contul sud-americancelor.

min.28 - Puncteaza si jucatoarea Coronei Brasov, Timea Tatar.

min.27 - TIME OUT cerut de antrenorul nationalei noastre, spaniolul Martin Ambros.

min.26 - Gol inscris de Paraguay pe extrema dreapta.

min.25 - Cristina Florianu inscrie dintr-o lovitura de la 7 metri.

min.23 - Ana Maria Berbece isi trece si ea numele pe lista marcatoarelor.

min.21 - Raspuns rapid al sud-americancelor, iar scorul devine 11-5.

min.21 - Inca un gol pentru Cristina Zamfir Florianu.

min.20 - Gol de la 7 metri pentru Paraguay si eliminare de doua minute in tabara noastra.

min.20 - Cristina Zamfir Florianu marcheaza primul ei gol la un Campionat Mondial.

min.18 - TIME OUT cerut de antrenorul fetelor din Paraguay.

min.17 - Romania punctea si in inferioritate numerica, prin Aneta Udristoiu.

min.15 - Eliminare de 2 minute pentru Cristina Zamfir.

min.15 - Marcheaza si Cristina Neagu, cu o aruncare in forta de la 9 metri.

min.14 - Crina Pintea marcheaza cel de-al 3-lea ei gol in aceasta partida.

min.12 - Aneta Udristoiu marcheaza dupa un contraatac purtat de Cristina Neagu.

min.11 - Inca un gol de la 7 metri pentru sud-americance.

min.9 - Valentina Ardean Elisen inscrie din extrema stanga.

min.8 - Paraguay puncteaza dintr-o aruncare de la 7 metri.

min.4 - Crina Pintea raspunde imediat si avantajul de trei goluri se mentine.

min.3 - Isi trec si sud-americancele in cont primul gol.

min.3 - Puncteaza si Crina Pintea, dupa ce portarita Iulia Dumanska a avut o interventie foarte buna.

min.2 - Aneta Udristoiu duce scorul la 2-0.

min.1 - Melinda Geiger marcheaza primul gol al nostru la acest turneu final.

ora 15:02 - A INCEPUT PARTIDA

INFO: La TV, partida poate fi vizionata in direct pe postul Telekom Sport 1.

INFO: Cele doua reprezentative fac parte din Grupa A a turneului final, in care se mai gasesc Franta, Spania, Slovenia si Angola.