Victorie blitz pentru Iga Swiatek în fața unei adversare de top; ce au făcut Venus Williams și Sabakenka

Joi, 17 August 2023, ora 10:10
3447 citiri
Iga Swiatek

Jucătoarea poloneză Iga Swiatek, numărul unu mondial, s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Cincinnati (SUA), dotat cu premii totale de 2.788.468 de dolari, învingând-o cu 6-1, 6-0 pe americanca Danielle Collins, într-o partidă disputată miercuri.

Swiatek a avut nevoie de doar 59 de minute pentru a obţine a doua sa victorie în mai puţin de o săptămână în faţa jucătoarei din Statele Unite, pe care a eliminat-o vineri în sferturile de finală la Montreal.

Poloneza, principala favorită a turneului de la Cincinnati, o va avea ca adversară în turul următor pe chinezoaica Zheng Qinwen, care a eliminat-o pe americanca Venus Williams, în faţa căreia s-a impus în trei seturi: 1-6, 6-2, 6-1.

Tot miercuri, belarusa Arina Sabalenka (nr.2) a dispus cu 7-5, 2-6, 6-4 de americanca Ann Li, iar în optimi o va înfrunta pe rusoaica Daria Kasatkina (nr.14), care a învins-o cu 6-3, 6-1 pe franţuzoaica de origine rusă Varvara Gracheva.

Arina Sabalenka (Belarus/N.2) - Ann Li (SUA) 7-5, 2-6, 6-4

Jaqueline Cristian - Danielle Collins, meci pentru optimile de finală de la Madrid. Când are loc partida
Jaqueline Cristian și Danielle Collins vor juca în turul al treilea al turneului de la Madrid. Partida are loc duminică, 28 aprilie, și este a cincea de pe terenul 3. Ținând cont că...
Iga Swiatek a defilat în fața Soranei Cîrstea. Liderul WTA a predat o lecție de tenis
Poloneza Iga Swiatek, liderul WTA, și Sorana Cîrstea, numărul 30 mondial, s-au întâlnit în turul trei al turneului de la Madrid. Meciul a curs într-o singură direcție, iar poloneza Iga...