Iga Swiatek e de speriat la WTA Dubai. Bilanț impresionant al liderei mondiale

Miercuri, 21 Februarie 2024, ora 20:03
1756 citiri
Iga Swiatek

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, numărul unu mondial şi principala favorită, s-a calificat miercuri în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 3.211.715 dolari, după ce a învins-o în optimi, în două seturi, 6-1, 6-4, pe ucraineanca Elina Svitolina (10 WTA, favorită nr. 15).

Swiatek, finalistă anul trecut la acest turneu, când a pierdut trofeul în faţa cehoaicei Barbora Krejcikova, s-a impus lejer, după o partidă care a durat mai puţin de o oră şi jumătate, iar în runda următoare o va întâlni pe învingătoarea din partida care le opune pe rusoaica Anastasia Potapova (35 WTA) şi chinezoaica Qinwen Zheng (7 WTA, favorită nr.6).

Iga Swiatek a ajuns la un bilanț impresionant, 13-0, contra adversarelor din Top 20 mondial.

Rezultate de miercuri:

Cori Gauff (SUA/N.3) - Karolina Pliskova (Cehia) 2-6, 6-4, 6-3

Anna Kalinskaia (Rusia) - Jelena Ostapenko (Letonia/N.9) 6-4, 7-5

Jasmine Paolini (Italia) - Maria Sakkari (Grecia/N.8) 6-4, 6-2

Elena Rîbakina (Kazahstan/N.4) - Magdalena Frech (Polonia) 7-6 (7/5), 3-6, 6-4

Marketa Vondrousova (Cehia/N.7) - Liudmila Samsonova (Rusia/N.12) 6-2, 6-2

Sorana Cîrstea (România) - Donna Vekic (Croaţia) 3-6, 6-3, 7-5.

Iga Swiatek (Polonia/N.1) - Elina Svitolina (Ucraina/N.15) 6-1, 6-4.

Topul WTA în care Iga Swiatek e la un pas de cifra 100, iar Simona Halep nu e în primele 10 tenismene din istorie
Lidera mondială din tenisul feminin, Iga Swiatek, e la un pas de cifra 100 în ceea ce privește numărul de săptămâni petrecute pe locul 1 WTA. Astfel, conform clasamentului publicat luni,...
Surpriză în tenis. Românca principală favorită a fost eliminată în primul tur
Perechea Monica Niculescu/Miyu Kato (România/Japonia), cap de serie numărul 1, a fost eliminată, miercuri, în primul tur al turneului de categorie WTA 250 de la Rouen. Românca şi colega sa...