Jelena Ostapenko a dat lovitura chiar înainte de Australian Open

Sambata, 13 Ianuarie 2024, ora 16:13
2302 citiri
Jelena Ostapenko FOTO X WTA

Turneul feminin de tenis de la Adelaide (Australia), de categoria WTA 500, dotat cu premii totale de 922.573 de dolari, s-a încheiat sâmbătă cu victoria jucătoarei letone Jelena Ostapenko (26 ani), care a învins-o în finală, cu 6-3, 6-2, pe rusoaica Daria Kasatkina.

Ostapenko, favorita numărul şase, s-a impus după o oră şi 14 minute de joc, la capătul unui meci pe care l-a dominat de la un capăt la altul.

Reprezentanta Letoniei, care o eliminase în primul tur pe românca Sorana Cîrstea, va urca două locuri în clasamentul mondial după acest succes, urmând să intre în Top 10 WTA începând de luni.

Ostapenko a ajuns la 7 titluri WTA în carieră, primul fiind la Roland Garros, după finala cu Simona Halep.

O nouă tenismenă de top a intrat în ”clubul mămicilor” din WTA. E campioană olimpică și fost număr 4 mondial
Campioana olimpică la tenis Belinda Bencic, în vârstă de 27 de ani, a devenit mamă. Sportiva elveţiană a adus pe lume, marţi, o fetiţă care se numeşte Bella. Bencic are de câţiva...
Jaqueline Cristian își continuă seria fantastică. Ce performanță a realizat la WTA Madrid
După sfertul de finală jucat la Charleston și după ce a pus umărul la calificarea miraculoasă a României la turneul final BJK Cup, în dauna Ucrainei (3-2, de la 0-2), tenismena Jaqueline...