Despre cine a spus Guardiola că e cel mai bun fotbalist din Premier League. Nu e vorba de Haaland

Luni, 04 Martie 2024, ora 10:30
2522 citiri
Pep Guardiola

Tehnicianul spaniol a scos în evidenţă "numărul de meciuri" disputate de jucătorul de 23 de ani, care se află deja la 40 luându-l în calcul pe cel de duminică, pentru a ilustra progresul său din acest sezon.

"Phil Foden a fost mereu un jucător talentat, dar el a câştigat maturitate", l-a complimentat antrenorul echipei de fotbal Manchester City, Pep Guardiola, după dubla reuşită de atacantul său în meciul câştigat cu Manchester United (3-1), considerându-l "cel mai bun jucător din Premier League la ora actuală", informează AFP.

"El a fost mereu un jucător talentat, dar a câştigat maturitate şi înţelege mai bine jocul, în special în plan defensiv. El poate juca la mijloc, pe dreapta, poate juca pe partea stângă, poate înscrie venind de pe stânga", a descris Guardiola pentru BBC.

"Ce poţi spune mai mult. El este cel mai bun jucător din Premier League la ora actuală pentru ansamblul jocului său. Este incredibil", a adăugat tehnicianul lui Manchester City, echipa de pe locul doi în clasament la un punct în urma liderului Liverpool.

Foden a înscris 18 goluri în toate competiţiile, cel mai bun bilanţ al său în cursul unui sezon.

"Este obiectivul meu să strălucesc la marile meciuri", a declarat Foden pentru Sky Sports.

La rândul său, căpitanul Kyle Walker a afirmat: "În acest sezon, Phil a fost de-a dreptul excepţional. Este nivelul pe care şi l-a fixat. El trebuie să continue aşa".

Manchester City a învins pe teren propriu, cu scorul de 3-1, formaţia Manchester United, duminică, în derby-ul etapei a 27-a a campionatului de fotbal al Angliei.

United a deschis scorul în debutul meciului de pe Etihad Stadium, prin Marcus Rashford (8), însă "cetăţenii" au egalat după pauză (56), prin Phil Foden, cel mai bun jucător al meciului, care a reuşit apoi dubla în minutul 80. Rezultatul final a fost stabilit de norvegianul Erling Haaland, în minutul 90+1.

Manchester City, victorie mare în lupta pentru titlu în Premier League
Echipa engleză Manchester City a învins joi seara, în deplasare, scor 4-0, formaţia Brighton, în ultimul meci al etapei a 34-a din Premier League. „Cetăţenii” lui Guardiola nu au...
Pierdere grea pentru Manchester City în lupta pentru titlu. Ce meci important va rata vedeta Haaland
Manchester City, campioana en-titre a Angliei, nu se va putea baza pe vedeta Erling Haaland în meciul de joi cu Brighton, din Premier League, a anunţat miercuri antrenorul Pep Guardiola, scrie...