Liga 1: Rapidul obtine o victorie de aur. Ceahlaul e a doua retrogradata!

Luni, 11 Mai 2015, ora 22:27
5939 citiri

Rapidul a obtinut o victorie de aur in deplasarea de la Piatra Neamt, in ultimul meci al etapei cu numarul 31 din Liga 1.

Giulestenii s-au impus la limita, scor 1-0, pe terenul celor de la Ceahlaul si spera in continuare ca vor evita retrogradarea. Nemtenii, in schimb, sunt a doua formatie retrogradata matematic in divizia secunda.

Rapidul a inceput bine partida de sub Pietricica, insa Benson a ratat o ocazie importanta in minutul 9, atacantul accidentandu-se chiar la acea faza si fiind apoi inlocuit.

Gazdele au avut si ele cateva ocazii, insa nimeni nu a reusit sa deschida scorul pana la pauza.

Dupa reluarea jocului bucurestenii au pus stapanire pe meci si au reusit sa inscrie golul victoriei in minutul 55, prin Edu Oriol.

In urma acestui rezultat, cei de la Rapid raman neinvinsi in mandatul lui Bergodi si spera sa ramana in Liga 1 si in sezonul urmator.

Echipele de start

Ceahlaul: Calancea - Markovic, Buden, Wellyson, Rafael Kneif - Tabacariu, Achim - Gheorghiu, Sialmas, Stefanescu - Rodrigues

Rapid: Buchta - Sapunaru, Cmovs, Sapina, Joan Oriol - Gecov, Garai - Meulens, Kikas, Edu Oriol - Benson

Strada surpată la Slănic s-a construit peste o mină. Ciolacu: ”Ce vreţi să fac? Să ştiu unde s-au făcut drumurile peste mine?”
Prim-ministrul Marcel Ciolacu a afirmat, întrebat despre situaţia de la Slănic, Prahova, unde o stradă s-a surpat, formându-se un crater de doi metri, că a fost făcut un drum peste o mină....
Ciolacu anunță că implementarea salariului minim european va începe de la 1 iulie: ”Am dat și ordonanța”
Şeful Guvernului Marcel Ciolacu a precizat că mecanismul de implementare a salariului minim european va începe de la 1 iulie. El a amintit că, în acest sens, a fost emisă ordonanţa....