Finala Ligii Campionilor la handbal a avut nevoie de prelungiri și ”penalty-uri”

Luni, 20 Iunie 2022, ora 09:36
2491 citiri
FC Barcelona a câștigat finala Ligii Campionilor

FC Barcelona, echipă antrenată până în 2021 de Xavi Pascual, acum la Dinamo Bucureşti, a câştigat, duminică, Liga Campionilor la handbal masculin.

În finala competiţiei, la Turneul Final Four de la Koln, FC Barcelona a învins formaţia Vive Kielce, după două reprize de prelungiri şi aruncări de la 7 metri, scor 37-35 (14-13, 28-28).

Pentru medalia de bronz au luptat, tot duminică, THW Kiel - Veszprem HC, scor 37-35.

În semifinale, Vive Kielce a trecut de Veszprem HC, cu scorul de 37-35, iar în cea de-a doua s-a impus FC Barcelona în disputa cu THW Kiel, scor 34-30.

Până în vara anului trecut, FC Barcelona a fost antrenată de Xavi Pascual, cu care catalanii au şi câştigat trofeul în 2021. Xavi Pascual a activat la FC Barcelona, începând din 2006, şi a câştigat toate trofeele puse în joc pe plan naţional şi internaţional.

În sezonul 2021-2022, Dinamo Bucureşti, condusă de Xavi Pascual, nu a trecut de faza grupelor în Liga Campionilor, însă a avut o evoluţia curajoasă pe tot parcursul competiţiei.

Super-performanță pentru boxul românesc. Cine e pugilista care va lupta pentru aur
Lăcrămioara Perijoc s-a calificat, joi, în finala categoriei 54 kg a Campionatelor Europene de box de la Belgrad. Lăcrămioara Perijoc a învins-o în semifinale, cu decizie unanimă, pe...
O arbitră din România la semifinala Ligii Campionilor, cu Ovidiu Hațegan în camera VAR
O brigadă din România va conduce returul uneia dintre semifinalele UEFA Women’s Champions League, informează FRF. Iuliana Demetrescu se va afla la centru la partida Chelsea – Barcelona,...