Liga Campionilor: cum s-a încheiat duelul golgeterilor Osimhen și Lewandowski în Napoli - Barcelona

Joi, 22 Februarie 2024, ora 00:01
3945 citiri
Robert Lewandowski FOTO facebook

Echipa spaniolă FC Barcelona a încheiat la egalitate miercuri seara, în deplasare, scor 1-1, cu formaţia italiană Napoli, în prima manşă a optimilor Ligii Campionilor.

Duelul golgeterilor s-a încheiat la egalitate la Napoli, acolo unde pe banca tehnică a echipei locale a debutat Francesco Calzona. În prima repriză, Meret, portarul gazdelor, a avut de lucru în faţa ofensivei catalane, apoi meciul s-a echilibrat şi Napoli a controlat finalul reprizei.

Golurile au venit în partea secundă. Mai întâi a înscris Lewandowski, din pasa lui Pedri, în minutul 60, pentru ca gazdele să revină în meci prin golul reuşit de Victor Osimhen, în minutul 75. Acesta a fost şi scorul final, 1-1, iar returul se va juca în 12 martie.

Lamine Yamal, atacantul Barcelonei a stabilit şi un record, devenind – la 16 ani – cel mai tânăr jucător care a evoluat în faza eliminatorie din Liga Campionilor.

Horațiu Moldovan, din nou în Liga Campionilor. Victorie de aur pentru Atletico
Echipa Atletico Madrid a dispus sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 3-1, de formaţia Athletic Bilbao, în etapa a 33-a din La Liga. Madrilenii au deschis scorul prin Rodrigo de Paul, în...
Prima adversară a FCSB-ului în drumul spre Liga Campionilor
FCSB a câştigat titlul de campioană a României la fotbal, sâmbătă seara, după ce a învins-o pe Farul Constanţa cu scorul de 2-1 (1-0), pe Arena Naţională din Capitală, în etapa a...
#Liga Campionilor, #fc barcelona, #napoli, #porto, #arsenal , #stiri Champions League