Rezultate înregistrate în prima manşă a play-off-ului Ligii Europa: meciuri cu multe goluri și o mare surpriză

Vineri, 16 Februarie 2024, ora 06:06
4235 citiri
Rafa Leao, AC Milan FOTO X Europa League

Echipa italiană AC Milan a învins joi seara, pe teren propriu, scor 3-0, formaţia franceză Rennes, în prima manşă a play-off-ului din Liga Europa, şi este la un pas de calificarea în optimile competiţiei.

Elevii lui Stefano Pioli au pus presiune încă din start pe poarta oaspeţilor, apărată de veteranul Mandanda, şi după ce au ratat câteva ocazii bune, au deschis scorul prin Ruben Loftus-Cheek, în minutul 32. Mijlocaşul englez a reuşit dubla, marcând în startul reprizei secunde, pentru ca în minutul 53 Rafael Leao să înscrie superb, din pasa lui Theo Hernandez şi să închidă meciul. Milan s-a impus cu 3-0 şi şi-a asigurat, în mare parte, calificarea în optimile Ligii Europa.

O mare surpriză s-a înregistrat în Portugalia. Pe terenul lui Sporting Braga, echipa azeră Qarabag s-a impus cu 4-2.

Rezultate înregistrate joi, în prima manşă a play-off-ului Ligii Europa:

Young Boys Berna – Sporting Lisabona 1-3 (Ugrinic 42 / Amenda 31 autogol, Gyokeres 41 penalti, Goncalo Inacio 48);

Şahtior Doneţk – Olympique Marseille 2-2 (Matviyenko 68, Eguinaldo 90+3 / Aubameyang 64, Ndiaye 90);

Galatasaray Istanbul – Sparta Praga 3-2 (Demirbay 19, Krejci 61 autogol, Icardi 90+1 / Preciado 47, Kuchta 65);

Feyenoord Rotterdam – AS Roma 1-1 (Paixao 45+1//Lukaku '67)

Sporting Braga – Qarabag 2-4 (Banza 44, Joao Moutinho 90+1 penalti / Jankovic 21 penalti, Zoubir 54, 69, Juninho 65);

RC Lens – Freiburg 0-0;

AC Milan – Rennes 3-0 (Loftus-Cheek 32, 48, Rafael Leao 53);

Benfica LisabonaFC Toulouse 2-1 (Di Maria 68 penalti, 90+8 penalti / Desler 75).

Inter e campioana Italiei după ce s-a impus în Derby della Madonnina
Echipa italiană Inter Milano a învins luni seara, în deplasare, scor 2-0, formaţia AC Milan, în Derby della Madonnina. Cu această victorie Inter a devenit, matematic, campioana Italiei....