Meci fabulos pentru Liverpool în Premier League. Alte rezultate

Duminica, 03 Decembrie 2023, ora 19:19
2053 citiri
Alexander-Arnold, eroul lui Liverpool

Echipa engleză FC Liverpool a dispus duminică seara, pe teren propriu, scor 4-3, de formaţia Fulham, în etapa a 14-a din Premier League.

„Cormoranii” au deschis scorul în minutul 20, prin autogolul lui Bernd Leno, însă oaspeţii au egalat foarte repede. Harry Wilson a înscris în minutul 24, pentru 1-1. Gazdele au sperat să intre în avantaj la pauză, după reuşita lui Alexis Mac Allister, din minutul 39, dar Fulham a egalat în minutul 45+3, prin Kenny Tete - un gol care a fost validat de VAR.

În minutul 80 oaspeţii au preluat conducerea după golul lui Bobby De Cordova-Reid, însă Liverpool s-a trezit la timp. Salah i-a trimis lui Wataru Endo, în minutul 87, şi acesta a egalat, iar Trent Alexander-Arnold a înscris, un minut mai târziu, golul victoriei gazdelor. S-a terminat 4-3 pentru FC Liverpool, care a trecut, deocamdată, pe locul secund în campionat, cu 31 de puncte. Fulham este pe locul 14, cu 15 puncte.

La Bournemouth, 2-2 cu Aston Villa, portarul român Andrei Ionuţ Radu nu s-a aflat pe banca de rezerve.

Rezultate înregistrate duminică, în etapa a 14-a din Premier League:

Bournemouth – Aston Villa 2-2 (Semenyo 10, Solanke 52 / Bailey 20, O. Watkins 90);

Chelsea – Brighton 3-2 (E. Fernandez 17, 65 penalti, Colwill 21 / Buonanotte 43, Joao Pedro 90+2);

FC Liverpool – Fulham 4-3 (Leno 20 autogol, Mac Allister 38, Endo 87, Alexander-Arnold 88 / H. Wilson 24, Tete 45+3, De Cordova-Reid 80);

West Ham United – Crystal Palace 1-1 (Kudus 13 / Edouard 53).

Adio titlu pentru Liverpool după ultimul rezultat din Premier League. Cum arată clasamentul
Formaţia Liverpool, antrenată de Jurgen Klopp, a remizat, sâmbătă, în deplasare, scor 2-2, cu echipa West Ham, într-un meci din etapa a 35-a a campionatului Angliei. Gazdele au marcat...
Rezultatul din Anglia care aruncă în aer lupta pentru titlu: cum s-a încheiat derby-ul orașului Liverpool
Echipa engleză FC Liverpool a pierdut miercuri seara, în deplasare, scor 0-2, meciul disputat în faţa concitadinei Everton, în etapa a 34-a din Premier League. Everton s-a impus pe...