Ce a făcut Macron după eliminarea Franţei în sferturi la Cupa Mondială de rugby

Luni, 16 Octombrie 2023, ora 13:59
3474 citiri
Emmanuel Macron, președintele Franței FOTO facebook

Preşedintele Franţei, Emmanuel Macron, prezent pe Stade de France pentru meciul din sferturile de finală ale Cupei Mondiale de duminică seară împotriva Africii de Sud, a mers la vestiare după fluierul final pentru a-i consola pe "Les Bleus", care au fost eliminaţi.

Nimic nu a reieşit din această vizită prezidenţială şi nici nu este sigur că vor fi difuzate imagini, selecţionerul Fabien Galthié cerând ca toate camerele de luat vederi să fie oprite în timpul "acestui moment de intimitate".

După meci, Emmanuel Macron a postat un mesaj pe X (fostul Twitter). "Echipa a arătat că Franţa este o mare naţiune în rugby-ul mondial. Vă mulţumim că aţi entuziasmat întreaga ţară şi că aţi purtat culorile noastre cu brio. Voi fi mereu alături de voi! Felicitări Africii de Sud şi semifinalistelor acestei Cupe Mondiale".

Franța și Africa de Sud s-au întâlnit în sferturile de finală ale Cupei Mondiale la rugby.

Meciul de pe Stade de France a fost unul incredibil. Francezii au condus în startul partidei cu 7-0, dar sud-africanii au revenit imediat în joc, egalând situația.

Meciul a rămas într-o notă de echilibru până la final.

Francezii aveau 25-19 în minutul 54, dar un eseu senzațional marcat de Eben Etzebeth și o transformare i-au adus pe sud-africani în avantaj.

În cele din urmă s-a încheiat 29-28 pentru Africa de Sud, care s-a calificat în semifinale, spre dezamăgirea uriașă a gazdelor.

Africa de Sud va întâlni Anglia în semifinalele Cupei Mondiale, iar Noua Zeelandă va înfrunta Argentina.

Când ar putea deveni operațională Forța de reacție rapidă a UE: ”Există multe crize asupra cărora NATO nu are competenţe”
O ”forţă de reacţie rapidă” a Uniunii Europene, evocată joi de preşedintele francez Emmanuel Macron şi destinată unor operaţiuni de tipul evacuării de cetăţeni din ţări în...
Franța îi cere Greciei un sistem de apărare antiaeriană pe care să-l folosească pe durata Jocurilor Olimpice
Franța a cerut să împrumute un sistem de apărare antiaeriană al Greciei pe durata Jocurilor Olimpice de la Paris, potrivit cotidianului elen "Kathimerini", citat de Politico.eu....
#macron, #vestiar, #Franta, #meci, #cupa mondiala, #rugby, #jucatori, #felicitari , #stiri din sport