Manchester United, tot în criză. Ce au pățit "diavolii" azi în Premier League

Sambata, 23 Decembrie 2023, ora 19:05
1829 citiri
Erik ten Hag e antrenor la Manchester United FOTO facebook

Manchester United, care are un sezon slab, a cedat sâmbătă cu scorul de 2-0 pe terenul lui West Ham United, într-un meci din etapa a 18-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Golurile au fost marcate în doar şase minute, de Jarrod Bowen (minutul 72) şi Mohammed Kudus (78). Rezultatul pune şi mai multă presiune pe antrenorul lui Manchester United, Erik ten Hag, a cărui echipă este doar pe poziţia a opta a clasamentului, cu 28 de puncte. "Diavolii roşii" sunt la două puncte în spatele adversarei lor de sâmbătă, ocupanta locului 6.

Tehnicianul lui West Ham, David Moyes, a rezistat puţin timp pe banca lui Manchester United, din iulie 2013 până în aprilie 2014.

În actuala stagiune, Manchester United a încheiat pe ultimul loc grupa sa din Liga Campionilor, părăsind cupele europene, în timp ce West Ham, deţinătoarea Europa Conference League, s-a calificat în optimile de finală ale Europa League.

Vineri, Aston Villa a ratat şansa de a urca pe primul loc după ce nu a reuşit decât o remiză, 1-1 acasă cu modesta Sheffield United.

Liverpool şi Arsenal Londra se întâlnesc sâmbătă pe Anfield în derby-ul etapei.

Rezultate înregistrate până în acest moment în etapa a 18-a:

joi

Crystal Palace - Brighton 1-1

Au marcat: J. Ayew (45+1), respectiv Welbeck (82)

vineri

Aston Villa - Sheffield United 1-1

Au marcat: Zaniolo (90+7), respectiv Archer (87)

Aniversare tristă pentru unul dintre veteranii tenisului masculin
Jucătorul francez de tenis Richard Gasquet (116 ATP) a pierdut joi meciul cu numărul 1.000 al carierei sale, înclinându-se în două seturi, 6-2, 7-5, în faţa italianului Lorenzo Sonego (52...
Rezultatul din Anglia care aruncă în aer lupta pentru titlu: cum s-a încheiat derby-ul orașului Liverpool
Echipa engleză FC Liverpool a pierdut miercuri seara, în deplasare, scor 0-2, meciul disputat în faţa concitadinei Everton, în etapa a 34-a din Premier League. Everton s-a impus pe...
#manchester united, #infrangere, #anglia, #premier league, #West Ham , #stiri fotbal