Meci dramatic în finala Cupei Libertadores: ce echipă a pus mâna în premieră pe trofeu, câștigând partida cu Boca Juniors

Duminica, 05 Noiembrie 2023, ora 07:05
2100 citiri
Marcelo a câștigat trofeul

Clubul brazilian Fluminense a câştigat prima Copa Libertadores din istoria sa, învingând formaţia argentiniană Boca Juniors cu 2-1, după prelungiri, în finala disputată sâmbătă, pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro.

Argentinianul German Cano, de la Fluminense, a deschis scorul în minutul 36, al treisprezecelea său gol în această Copa Libertadores, la vârsta de 35 de ani, reluând cu capul, din penalty, centrarea de pe dreapta a lui Keno.

Fundaşul dreapta peruvian Luis Advincula a egalat în minutul 73 cu un superb şut cu stângul din afara careului, înainte ca John Kennedy să înscrie golul victoriei în prelungiri (minutul 99), înainte de a fi eliminat pentru că a sărbătorit prea mult cu fanii. John Kennedy a intrat pe teren în minutul 80.

Fluminense, antrenată de Abel Braga, care a jucat la PSG între 1979 şi 1981 şi a antrenat OM în 2000, a terminat şi ea în zece oameni după ce fundaşul columbian Frank Fabra a fost eliminat pentru că l-a pălmuit pe Nino (105).

Boca Juniors, campioană în şase rânduri, a pierdut pentru a şasea oară în finala acestei competiţii, echivalentul sud-american al Ligii Campionilor din Europa. Finala a avut în prim plan vechi cunoştinţe europene, precum fostul atacant al lui Napoli şi PSG Edinson Cavani (36 de ani) pentru Boca Juniors şi fostul fundaş al lui Real Madrid Marcelo (35 de ani) pentru Fluminense. Ambii au fost înlocuiţi în repriza a doua.

Fluminense calcă pe urmele unui alt club brazilian, marea rivală Flamengo, care anul trecut a învins-o pe Atlético Paranaense cu 1-0 în finala de la Guayaquil. Ultimul club argentinian care a ajuns în finală a fost River Plate, învinsă cu 2-1 de Flamengo în 2019 la Lima.

Burduja, la depunerea candidaturii pentru Primăria Capitalei: „Îl provoc pe Nicuşor Dan la o dezbatere. Vreau să văd dacă are curajul să se lupte cu mine” VIDEO
Liderul PNL Bucureşti, Sebastian Burduja şi-a depus, sâmbătă, 27 aprilie, candidatura la Primăria Capitalei, şi a declarat cu acest prilej că îl provoacă pe actualul primar la o dezbatere...
CTP, devastator cu Piedone: ”Candidatul Parizer Usturoi. Așa un afront?... Semn rău pentru interlopul poporului”
Jurnalistul Cristian Tudor Popescu a comentat cu aciditate ultima ieșire publică a lui Cristian Popescu Piedone, candidat la Primăria Capitalei, care și-a prezentat programul cu care vrea să...