Max Verstappen, neiertător. Ce-a făcut olandezul în prima cursă după ce a luat al treilea titlu mondial

Luni, 09 Octombrie 2023, ora 09:36
2453 citiri
Max Verstappen FOTO Twitter

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), care sâmbătă şi-a asigurat al treilea său titlu de campion mondial de Formula 1, a câştigat Marele Premiu al Qatarului, desfăşurat duminică pe circuitul Lusail.

Verstappen a obţinut astfel a 14-a sa victorie în 17 curse desfăşurate în acest sezon, fiind urmat pe podium de cele două monoposturi McLaren, conduse de australianul Oscar Piastri şi de britanicul Lando Norris.

Cele două monoposturi Mercedes, conduse de britanicii George Russell şi Lewis Hamilton, plecate de pe locurile doi şi trei ale grilei de start, s-au acroşat în primul viraj al cursei, provocând abandonul lui Hamilton şi ieşirea maşinii de securitate. Russell a încheiat pe locul al patrulea.

Spaniolul Carlos Sainz Jr (Ferrari) nu a luat startul la Lusail din cauza unei probleme cu alimentarea monopostului, a anunţat scuderia înaintea cursei.

Mexicanul Sergio Perez (Red Bull), care trebuia iniţial să plece de pe poziţia a 13-a, a plecat în cele din urmă în cursă de la standuri, după ce a fost sancţionat de comisarii de cursă. El a încheiat pe locul 10.

Mai multe piese ale monopostului său au trebuie înlocuite sâmbătă seara după un acroşaj cu francezul Esteban Ocon (Alpine) în cursa de sprint, astfel că echipa Red Bull a fost penalizată.

17. Liam Lawson (Noua Zeelandă/AlphaTauri-Red Bull), la un tur

Cel mai rapid tur al cursei a fost reuşit de Max Verstappen (Red Bull), 1 min 24 sec 319/1000, în turul 56 (viteză medie 216,165 km/h)