Prima medalie pentru România la Jocurile Europene

Joi, 22 Iunie 2023, ora 19:59
1887 citiri
Ştefan Comănescu

Sportivul român Ştefan Comănescu (CS Dinamo) a adus prima medalie a României la Jocurile Europene de la Cracovia - Malopolska (Polonia), joi, la karate, în cadrul categoriei 67 kg.

Comănescu (21 de ani), medaliat cu bronz anul acesta la Europenele Under-21, a fost învins în semifinale concursului de kumite de grecul Dionysios Xenos (1-6) şi a rămas cu medalia de bronz, prima pentru karate la Jocurile Europene.

Ştefan Comănescu, antrenat de Traian Iancu, a câştigat toate cele trei meciuri din Grupa A, cu polonezul Milosz Sabiecki, cu nord-macedoneanul Emil Pavlov şi cu turcul Burak Uygur.

Comănescu este singurul reprezentant al României la karate.

România participă la Jocurile Europene de la Cracovia Malopolska (21 iunie-2 iulie) cu 150 de sportivi, 74 la feminin, 76 la masculin, la 18 discipline sportive: atletism, badminton, baschet, box, ciclism, judo, kaiac-canoe, karate, rugby, sărituri cu schiurile, sărituri în apă, scrimă, taekwondo, tenis de masă, teqball, tir cu arcul, tir sportiv, triatlon.

Cu câte medalii s-a întors România de la Campionatul European de box
Pugilista română Lăcrămioara Perijoc a câştigat medalia de argint la categoria 54 kg, sâmbătă, la Campionatele Europene de box de la Belgrad, după ce a fost învinsă la puncte (5-0) în...
A treia medalie pentru România la Campionatul European. Bilanțul după prima zi de finale
Echipajul de 8 plus 1 masculin al României, format din Mihăiță Țigănescu, Ciprian Tudosă, Florin Arteni, Mugurel Semciuc, Constantin Adam, Sergiu Bejan, Ștefan, Berariu. Florin Lehaci,...