Surpriză la turneul de la Madrid. Un fost lider mondial, eliminat de un anonim chiar în primul tur

Vineri, 28 Aprilie 2023, ora 10:22
1237 citiri
Andy Murray a fost eliminat de la Madrid FOTO facebook

Tenismanul britanic Andy Murray, dublu campion la Madrid Open, a fost învins de italianul Andrea Vavassori, cu 6-2, 7-6 (9/7), joi, în prima rundă a turneului ATP Masters 1.000 din capitala Spaniei, dotat cu premii totale de 7.705.780 de euro.

Murray (52 ATP), care a cucerit titlul la Madrid în 2008 şi 2015, a cedat după o oră şi jumătate în faţa unui adversar venit din calificări (164 ATP). Scoţianul a ajuns la patru înfrângeri consecutive în circuit, dintre care ultimele două pe zgură.

Vavassori va avea o misiune şi mai grea în turul secund, în care va da piept cu rusul Daniil Medvedev, al doilea favorit.

Sârbul Dusan Lajovic, care venea după titlul cucerit la Banja Luka, s-a calificat în turul secund după o victorie fără probleme în faţa australianului Jason Kubler, cu 6-3, 6-3. Următorul său adversar va fi canadianul Felix Auger-Aliassime, cap de serie numărul şapte.

Rezultatele înregistrate joi în primul tur:

Dusan Lajovic (Serbia) - Jason Kubler (Australia) 6-3, 6-3

Jan-Lennard Struff (Germania) - Lorenzo Sonego (Italia) 6-3, 6-1

Pedro Cachin (Argentina) - Abdullah Shelbayh (Iordania) 6-1, 6-4

Tomas Etcheverry (Argentina) - Adrian Mannarino (Franţa) 6-4, 6-0

Roman Safiulin (Rusia) - Nicolas Jarry (Chile) 6-2, 3-6, 6-3

Bernabé Zapata (Spania) - Mackenzie McDonald (SUA) 3-6, 6-3, 7-6 (7/4)

Marcos Giron (SUA) - Nuno Borges (Portugalia) 6-2, 7-6 (9/7)

Dominic Thiem (Austria) - Kyle Edmund (Marea Britanie) 6-4, 6-1

Christopher O'Connell (Australia) - Filip Krajinovic (Serbia) 6-4, 6-7 (2/7), 6-2

Christian Garin (Chile) - Marc-Andrea Huesler (Elveţia) 7-6 (7/5), 6-2

Zhizhen Zhang (China) - Jurij Rodionov (Austria) 7-6 (8/6), 6-4

Yosuke Watanuki (Japonia) - Corentin Moutet (Franţa) 6-3, 6-3

Marco Cecchinato (Italia) - Marton Fucsovics (Ungaria) 7-6 (7/4), 6-3

Aslan Karaţev (Rusia) - Laslo Djere (Serbia) 7-6 (7/5), 7-5

Aleksandr Şevcenko (Rusia) - J.J. Wolf (SUA) 6-4, 6-4

Andrea Vavassori (Italia) - Andy Murray (Marea Britanie) 6-2, 7-6 (9/7)

Eliminată fără drept de apel la Madrid, Sorana Cîrstea a vorbit despre Simona Halep: ”Capitol închis”
Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă fără drept de apel de poloneza Iga Swiatek, liderul mondial, cu 6-1, 6-1, sâmbătă, în runda a treia a turneului WTA 1.000 de la...
Rezultat uimitor la ATP Madrid. Ce-a pățit grecul Tsitsipas, după două finale la rând
Jucătorul grec de tenis Stefanos Tsitsipas, nr.7 mondial, câştigător al titlului la Monte Carlo şi finalist la Barcelona, a fost eliminat din debutul său la turneul ATP Masters 1.000 de la...