Copiii care calcă pe urmele lui David Popovici. Primele două medalii la Europene pentru România

Joi, 06 Iulie 2023, ora 09:40
1483 citiri
Vlad Mihalache (stânga)

România a cucerit, miercuri seara, primele sale medalii la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Belgrad, argint prin Vlad Mihalache la 200 m fluture masculin şi bronz prin Daria Silişteanu la 50 m spate feminin.

Mihalache a fost cronometrat cu timpul de 1 min 58 sec 84/100, fiind devansat în finală de italianul Andrea Camozzi, 1 min 58 sec 59/100. Podiumul a fost completat de slovacul Samuel Kostal, 1 min 59 sec 30/100.

Daria-Măriuca Silişteanu a obţinut bronzul la 50 m spate cu timpul de 28 sec 46/100. Pe prima poziţia s-a clasat maghiara Lora Fanni Komoroczy, în 28 sec 08/100, iar a doua a fost britanica Blythe Kinsman, în 28 sec 41/100.

Silişteanu (CS Dinamo), la doar 14 ani, a corectat din nou recordul naţional de senioare, după ce marţi doborâse o performanţă veche de 21 de ani, deţinută anterior de Diana Mocanu. Daria Silişteanu fusese cronometrată în prima semifinală cu timpul de 28 sec 59/100.

În proba de ştafeta combinată 4x100 m liber, România (Patrick Dinu, Alexandru Constantinescu, Rebecca Diaconescu, Irina Preda) a ocupat locul al şaselea, cu timpul de 3 min 32 sec 39/100. România (în formula Patrick Dinu, Alexandru Constantinescu, Ioana Ştirbu, Irina Preda) obţinuse calificarea în finală cu al patrulea timp, 3 min 34 sec 30/100.

La 100 m fluture feminin, Eva Paraschiv s-a calificat în finală cu al optulea timp din semifinale (1:00.10), după ce în serii fusese a noua (1:00.39). Andra Gorecki a fost a 49-a în serii (1:05.05).

În proba feminină de 50 m liber, Rebecca Diaconescu a fost a 11-a în serii (26.09), Irina Preda a 23-a (26.44), iar Anastasia Bako a 37-a (26.79). În semifinale, Diaconescu a obţinut al zecelea timp (25.73), fiind a doua rezervă în finală.

Vlad Stancu calificat în finala probei de 1.500 m liber cu al patrulea timp din serii, 15 min 22 sec 73/100.

România participă cu o delegaţie de 17 sportivi (opt băieţi şi nouă fete) la Europenele de juniori de la Belgrad, după ce anul trecut a a cucerit nouă medalii, cinci de aur şi patru de argint, la Europenele de la Otopeni, dar anul acesta nu va mai beneficia de prezenţa lui David Popovici.

A treia medalie pentru România la Campionatul European. Bilanțul după prima zi de finale
Echipajul de 8 plus 1 masculin al României, format din Mihăiță Țigănescu, Ciprian Tudosă, Florin Arteni, Mugurel Semciuc, Constantin Adam, Sergiu Bejan, Ștefan, Berariu. Florin Lehaci,...
Van Groningen și Cozmiuc au dat lovitura la Europene. Primul aur pentru România
Echipajul de dublu vâsle categorie ușoară, format din Gianina van Groningen (fostă Beleagă) și Ionela Cozmiuc, a cucerit sâmbătă prima medalie de aur pentru România la Campionatele...