Slovenia - România, ne fuge calificarea din mână. Decisiv e meciul de dublu, care a fost întrerupt și se va relua duminică

Sambata, 15 Aprilie 2023, ora 20:32
14980 citiri
Naționala feminină de tenis

România se află la egalitate, 2-2, cu Slovenia, după primele patru meciuri ale întâlnirii de Billie Jean King Cup de la Koper, din calificările pentru turneul final al competiţiei.

Sâmbătă, de la ora 12.00, Ana Bogdan a jucat împotriva Tamarei Zidansek. Românca a fost învinsă dramatic, scor 6-3, 6-7, 5-7, în ciuda faptului că a condus cu 5-2 în setul decisiv.

Meciul a urmat de partida de simplu Kaja Juvan – Jaqueline Cristian, slovena impunându-se cu cu 6-2, 6-4.

Decisiv va fi ultimul meci, cel de dublu, care va avea ca protagoniste perechile Irina Bara/Monica Niculescu şi Kaja Juvan/Tamara Zidansek.

Din cauza ploii, acesta a fost întrerupt în primul set și se va relua duminică, ora 12.00 a României.

Desfășurarea LIVE a meciului:

*Din cauza ploii, meciul de dublu a fost amânat pentru duminică, ora 12.00 a României.

*3-3, meciul e întrerupt de ploaie.

*3-2 Slovenia.

*2-1 Slovenia.

*Break România, 1-0.

*A început meciul, cu Slovenia la serviciu.

*Break Cristian, 1-0.

*A început meciul, cu Juvan la serviciu.

Desfășurarea LIVE a meciului Bogdan - Zidansek:

*7-5, slovena câștigă meciul, 2-1 pentru România.

*1-0 Bogdan

*A început meciul, cu Ana Bogdan la serviciu.

Vineri, în primul meci, Ana Bogdan, locul 58 WTA, a învins-o pe Kaja Juvan, numărul 121 mondial, scor 3-6, 6-3, 6-4, în două ore şi jumătate. În setul decisiv, Juvan a condus cu 4-0.

Al doilea meci a fost câştigat de Jaqueline Cristian (180 WTA) în faţa Tamarei Zidansek (102 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3, în două ore şi cinci minute.

Învingătoarea întâlnirii de la Koper se va califica la turneul final al Billie Jean King Cup. Învinsa va juca în play-off, în noiembrie.

Un jucător de la CFR Cluj, propus lui Edi Iordănescu ca o soluție pentru națională! A contribuit la victoria contra CSU Craiova
Florin Prunea, fostul portar al naționalei României, a remarcat unul dintre jucătorii celor de la CFR Cluj. Prunea crede că acesta ar putea să reprezinte o soluție pentru echipa...
Ce-a avut de spus Rafael Nadal după ce a ”executat” un puști de 16 ani la ATP Madrid
Tenismanul spaniol Rafael Nadal a explicat, joi, la Madrid, că după tot ce a trăit la Roland Garros vrea să fie competitiv şi nu să participe ''indiferent cum'' la turneul parizian de Mare...
#nationala, #tenis, #Billie Jean King Cup, #victorie, #calificare , #stiri tenis