Meciul Oțelul - Poli Iași a stabilit clasamentul din play-out. Luptă teribilă pentru evitarea retrogradării

Luni, 11 Martie 2024, ora 22:10
3746 citiri
Oțelul a remizat cu Poli Iași

Echipa Oţelul Galaţi a încheiat la egalitate luni seara, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia Poli Iaşi, în ultimul meci al etapei a 30-a şi al sezonului regular.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 9, după un penalti acordat în urma unui henţ comis de Samuel Teles în careu, la centrarea lui Martac. Alin Roman a alunecat atunci când a executat, dar a înscris şi ieşenii au intrat cu avantaj la pauză, deşi Yabre a trimis în bară, în minutul 45.

Oţelul a egalat în minutul 71. Malianul Aly Malle a centrat de pe stânga, Maciel a încercat să lovească balonul ca capul, dar a alunecat şi a prelungit până la Cisotti, care a marcat cel de-al şaptelea său gol stagional.

1-1 a fost şi scorul final, al 16 meci egal pentru gălăţeni în acest sezon. Oţelul este pe locul 11, cu 34 de puncte, iar Poli Iaşi, cu 33 de puncte, este cu un loc mai jos, pe 12.

16. FC Botoșani 11*

* echipe care au beneficiat de rotunjire.

OŢELUL: Ed. Pap - Adăscăliţei (Miguel Silva 64), Yabre, J. Cisse, Zhelev (Rusevic 79) - Cisotti, Lameira, Samuel Teles (Aly Malle 34) – Maciel (G. Cîrjan 79), Al. Pop, Bodişteanu (A. Rus 64). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

POLI IAŞI: S. Lung Jr. – Martac (Todoroski 73), Fl. Ilie, Samayoa, Stefanovici - Bordeianu, Marchioni - C. Itu (Jatoba 69), A. Roman (Allanzinho 84), Harrison (Kabran 69) – Bettaieb (M. Katanec 84). ANTRENOR: Leo Grozavu

Cartonaşe galbene: Yabre 60 / Marchioni 26, Martac 35

Arbitri: Iuliana Demetrescu - Mircea Orbuleţ, Mihaela Ţepuşă - Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Bogdan Dumitrache - Cristina Trandafir

Observator: Florin Hîncu

Primele două echipe care s-au salvat matematic de la retrogradare, după UTA - Oțelul
Echipa UTA Arad a învins joi, pe teren propriu, scor 3-1, gruparea Oţelul Galaţi, în etapa a şasea din play-out-ul Superligii. După o primă repriză în care Oţelul a avut un gol anulat...
Meciul U Cluj - Poli Iași a aprins și mai mult lupta pentru evitarea retrogradării. Clasamentul cu trei etape înainte de final
Formaţia Universitatea Cluj a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a şasea a play-out-ului Superligii. Golul a fost marcat de D....