Meci mare făcut de "U" Cluj pe terenul Petrolului: Chipciu și Nistor au răpus "lupii" în șapte minute VIDEO

Duminica, 16 Aprilie 2023, ora 20:17
2118 citiri
Dan Nistor FOTO Facebook Universitatea Cluj

Echipa Universitatea Cluj a învins duminică, în deplasare, scor 2-0, formaţia Petrolul Ploieşti în etapa a 4-a din Play-out-ul Superligii.

Startul partidei de pe stadionul „Ilie Oană” s-a dat pe o ploaie torenţială, care însă nu i-a deranjat pe oaspeţi. Clujenii au deschis scorul repede, în minutul 10, prin Chipciu, iar în minutul 16 Nistor a stabilit scorul final. Petrolul pierde primul meci după o serie de patru victorii consecutive, şi este pe locul secund în clasament, cu 27 de puncte, în timp ce U Cluj se află pe locul 6, cu 23 de puncte.

PETROLUL: Vâlceanu – Papp (Dumitriu 79), Meijers, Mathaus - Doua, Seto (Purtic 85), Jair Tavares, Grozav, Ţicu - Irobiso, M. Bratu (Jefferson 38). ANTRENOR: Florin Pîrvu

U CLUJ: Gorcea - Oancea, Martic, Fl. Ilie, Chipciu – I. Filip, Bic, Goranov (Remacle 85) - Nistor – Mamadou Thiam (Jose Gomes 69), Tescan (G. Simion 62). ANTRENOR: Ioan Ovidiu Sabău

Cartonaşe galbene: Irobiso 33, Jefferson 54, Meijers 73 / Mamadou Thiam 59, Oancea, Jose Gomes 74, Gorcea 85

Arbitri: Barbu Marian - Tunyogi Ferencz, Bucsi Imre-Laszlo

Arbitri VAR: Kovacs Szabolcs - Peşu Ionela Alina

FCU Craiova - U Cluj, rezultat dezastruos pentru Dinamo, care e din nou ”lanternă roșie”
Echipa FCU Craiova a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 3-2, formaţia Universitatea Cluj, în etapa a şaptea din play-out-ul Superligii. Clujenii au deschis scorul la Craiova, prin...
A treia echipă scăpată matematic de retrogradare, după Hermannstadt - Petrolul
Echipa FC Hermannstadt a învins joi, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia Petrolul Ploieşti, într-un meci din etapa a şasea a Superligii. Sibienii au deschis scorul pe teren propriu, în...